שבעה דתיים סיימו השבוע את המסלול הארוך ביותר בצה"ל, קורס טיס, והשיא הזה מתרחש דווקא כשהמאבק בין רבני הציונות הדתית למפקדי הצבא מרקיע שחקים כמעט מדי יום, ברקע שילוב נשים בתפקידי לחימה.

בריאיון שערך רועי שרון עם הטייסים הטריים, וששודר היום (חמישי) בכאן 11, הם מדברים על הקשר עם הרבנים ועל השירות לצד הטייסות.

"אם יש בחור דתי שלא רוצה לדבר עם בת כל השירות הצבאי שלו – קורס טיס זה לא המקום", אומר סגן ש'". "אנחנו אנשים בוגרים, חלק מחברינו הטובים שמסיימים הם בעצם חברותינו, כבוד גדול לעמוד לצידן".

חלק מהטייסים הם בוגרי ישיבות הסדר בירוחם, שדרות, תורה בציון ובעתניאל. הם ערים לקריאות בעולם הרבנים נגד שילוב לוחמות, והם פה כדי להרגיע קצת את הלחץ ואת החששות. "בסוף אנחנו מוכוונים למשימה. אנחנו יודעים שאנחנו יכולים להיות מאויישים באותו הקוקפיט גם עם לוחמת, ואנחנו מגיעים עם הידיעה הזו לקורס", מסביר סגן ר'. חברו לקורס הוסיף: "לא מכניסים אותנו לסיטואציות שאנחנו לא רוצים להיות בהן. מי שלא רוצה לא מנווט עם בת, והמפקדים מתייחסים לזה".

לטייסים חשוב להדגיש שהם לא מבטלים את החששות של הרבנים. סגן ש' הסביר: "אני מבין את החשש אבל חושב שספצפיסית בקורס טייס זה מנופח מדי". סגן ס' הוסיף: "אני לא מבטל את החשש ומעלים אותו, אבל הפחד עלול להוביל אותך להסתגרות ואטימות".

נשים מהוות 18% ממערך הלחימה בצה"ל, בקורס טיס הן נוכחות כבר 27 שנים, ובצה"ל ממשיכים לפתוח עוד ועוד תפקידים לשירות נשים. ארגוני רבנים חוששים שמדובר בתהליך שיחליש את צה"ל, אבל דווקא הבוגרים הדתיים של קורס טיס 184 סומכים על מפקדי הצבא ועל שיקול הדעת שלהם, גם במחלוקת הכי בוערת היום בתפר שבין הציונות הדתית לצה"ל.

"בפרקטיקה, כשאנחנו ביחד בצוות, השיח פותר את הדברים האלה יחד עם הרצון הטוב לשרת יחד", אומר סגן ד'. "אני סומך על המפקדים שלי שהם עושים את זה בצורה המקצועית ביותר, ובסופו של דבר מה שעומד לנגד עיניהם זו אותה מטרה – הניצחון".