קובי אלירז
קובי אלירזצילום: חיים טוויטו

שר המשפטים גדעון סער מינה את קובי אלירז ליועץ חיצוני לענייני התיישבות ביהודה ושומרון.

אלירז נחשב למומחה בכל תחומי ההתיישבות ובעבר שימש כעוזר שר הביטחון לענייני התיישבות תחת מספר שרים - החל מראש הממשלה המכהן נפתלי בנט, דרך קודמו בנימין נתניהו - ועד לשרי הביטחון בעבר משה יעלון ואביגדור ליברמן.

לערוץ 7 נודע כי אלירז יעסוק במשרד המשפטים בנושאי רישום מקרקעין, עתירות לבג"ץ וכן ירכז את הטיפול במערכה למען שטחי C.

אלירז הודה בעבר בראיון באולפן ערוץ 7 כי הוא מודאג מאוד מההשתלטות הפלסטינית על שטחי C ומאדישות הממשלה כלפיה.

"בעוד ששטחי A ו-B ניתנו לפלסטינים בהסכמי אוסלו, שטחי C הם באחריות שלנו. בפועל הפלסטינים, בצורה מגמתית ושיטתית ובמיוחד בעשור האחרון בסיוע של מימון ותקצוב מכל העולם, שמו להם למטרה להשתלט על השטחים הללו. ישראל די אדישה למצב הזה", אמר.

לדבריו, "ממשלות ישראל בעשור האחרון - ורובן היו בראשות בנימין נתניהו - לא עשו הרבה. אני ציפיתי מנפתלי בנט, כשר הביטחון לשעבר, ששם את הנושא על הבמה להתנהלות אחרת. הוא אפילו מינה אותי כאחראי על ההשתלטות על שטחי C וכתבתי מסמך מעמיק על הבעיות, כיצד לעצור את ההתדרדרות החד צדדית ופתרונות אפשריים. נתתי את זה לנפתלי בנט, שהקניט אז את בנימין נתניהו על שהוא לא עושה דבר וכרגע זה לא נמצא בדגלים של הממשלה".

אלירז גם מתח ביקורת על התנהלות הממשלה בנושא ההתיישבות. "ראיתי את הדרך שבה אושרו יחידות הדיור לישראלים ולפלסטינים וזה לא נעשה במקצועיות רבה, בלשון המעטה. לצערי כרגע אין בלשכת ראש הממשלה דמות, יועץ, או אדם שאמון על הנושא הזה. אין חשיבה או עבודת מטה סדורה בנושא ההתיישבות. ניסיתי להציע את עזרתי וגם אנשים רלוונטיים אחרים בוגרי המערכות שמכירים את הסוגיה ולא קיבלתי תגובה רצינית למצב".

כדי לפתור את המצב לדעתו, "צריך לייצר אכיפה אפקטיבית באמצעים משפטיים, לתקצב באופן יעיל צוות במנהל האזרחי ושזה יעניין את השר ושהוא יעקוב אחרי זה".