ולדימיר זלנסקי
ולדימיר זלנסקי צילום: רויטרס

אוקראינה ומולדובה בדרך להצטרף לאיחוד האירופי. ראשי מדינות האיחוד האירופי החליטו להעניק לשתי המדינות מעמד של "מועמדות לאיחוד האירופי" בישיבה שהתקיימה אמש בבריסל.

ההחלטה הגיעה ארבעה חודשים לאחר שנשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, הגיש את הבקשה עבור אוקראינה להצטרף לאיחוד האירופי. ראשי האיחוד האירופי אישרו גם את מועמדותה של מולדובה להצטרף לאיחוד, והודיעו כי ברגע שגאורגיה תפתור מספר בעיות פנימיות גם היא תקבל מעמד של "מועמדת לאיחוד האירופי" על ידי המועצה האירופית.

"היום הזה מהווה צעד מכריע בדרך להצטרפות שלכם לאיחוד האירופי. זהו רגע היסטורי. העתיד שלנו הוא ביחד", הכריז נשיא המועצה האירופית, צ'ארלס מישל.

נשיא אוקראינה, זלנסקי, בירך על ההחלטה של ראשי האיחוד. "זהו רגע ייחודי והיסטורי ביחסי אוקראינה והאיחוד האירופי. עתידה של אוקראינה הוא בתוך האיחוד האירופי", צייץ זלנסקי.

למרות ההצהרות החגיגיות, דרכן של אוקראינה ומולדובה להצטרף לאיחוד האירופי עדיין ארוכה במיוחד ועלולה לקחת מספר שנים.

נשיאת האיחוד האירופי, אורסולה פון דר ליין, אמרה שכל שלוש המדינות הן "חלק מהמשפחה האירופית שלנו". היא התייחסה למלחמה באוקראינה ואמרה כי הצעד של הכרזה על אוקראינה כמועמדת לאיחוד האירופי מהווה צעד הצהרתי נגד רוסיה.

"ההחלטה הזו מחזקת את כולנו. זה מחזק את אוקראינה, מולדובה וגאורגיה מול האימפריאליזם הרוסי. וזה מחזק את האיחוד האירופי. זה מראה שוב לעולם שאנחנו מאוחדים וחזקים מול איומים חיצוניים", אמרה פון דר ליין.

ההליך לקבלת מועמדות לאיחוד האירופי אורך בדרך כלל מספר שנים, אולם בעקבות המלחמה ברוסיה החליטו ראשי האיחוד לפתוח בהליך מזורז על מנת לסייע לאוקראינה.