תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית
תמונתה של שירין אבו עאקלה שהופצה ברשות הפלסטינית צילום: רויטרס

משרד נציב האו"ם לזכויות אדם מסר בהצהרה לתקשורת כי הוא מצא שהעיתונאית שירין אבו עאקלה נהרגה מירי של כוחות צה"ל.

"אנחנו במשרד זכויות האדם של האו"ם סיימנו את המעקב העצמאי שלנו אחר התקרית", נאמר בהצהרה. "כל המידע שאספנו - כולל מידע רשמי מהצבא הישראלי ומהתובע הכללי הפלסטיני - תואם את הממצא לפיו היריות שגרמו למותה של אבו עאקלה ופצעו את עמיתה עלי סמודי הגיעו מכוחות הביטחון הישראליים ולא מירי חסר הבחנה על ידי חמושים פלסטינים, כפי שנטען בתחילה על ידי הרשויות הישראליות. לא מצאנו מידע המצביע על כך שהייתה פעילות של פלסטינים חמושים בסביבה הקרובה של העיתונאים".

השר אביגדור ליברמן דוחה את קביעת האו"ם "אני לא יודע על בסיס איזה תחקירים נציבות זכויות האדם של האו"ם קבעה שעיתונאית אל-ג'זירה נהרגה מירי צה"ל אבל מדובר בקביעה נבזית שלא יכולה להיות מקובלת עלינו.

מדינת ישראל הציעה פתרונות שיכלו לסיים את האירוע הזה אבל באופן לא מפתיע הצד השני לא היה נכון להם. השיקולים המוזרים שלהם לא מעניינים אותי, צה"ל צריך להמשיך ולפעול כשהוא יודע שיש לו גב פיקודי ומדיני מלא מלא".

שר הביטחון בני גנץ הגיב "את נסיבות מותה של אבו עאקלה ניתן יהיה לקבוע אך ורק על ידי בדיקה בליסטית של הקליע ממנו נפגעה, ולא על ידי תחקירים חסרי אחיזה במציאות. קורא לרשות הפלסטינית להעביר את הקליע לידי ישראל".

נציין כי רשת CNN פרסמה בעבר תחקיר עצמאי, לפיו העיתונאית נהרגה כתוצאה מהתקפה מכוונת של לוחמי צה"ל.

הרשת טענה כי אבו עאקלה נורתה ממרחק של כ-200 מטרים, כאשר עדי ראייה טענו כי לא היו כלל פלסטינים חמושים או עימותים מזוינים בקרבתה.