ח"כ סילמן במהלך ההפגנה
ח"כ סילמן במהלך ההפגנה צילום: דוברות

מאות בני אדם הגיעו אמש (מוצ"ש) להפגין אל מול תחנת משטרת אריאל בעקבות מעצרו של תושב השומרון החשוד במעורבות ברצח ערבי במהלך עימות קשה עם פלסטינים בשבוע שעבר.

בין המשתתפים הרבים היו גם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, רב השומרון הרב אליקים לבנון, ח"כ עידית סילמן, וח"כ שמחה רוטמן.

"מה שהמשטרה והשב"כ עושים כאן פוגע ומסכן כל אחד מאיתנו", אמר ח"כ שמחה רוטמן במהלך ההפגנה.

לדבריו, "כאשר אנחנו נצטרך להגן על אירוע טרור שמופעל כלפינו, אנחנו נחשוב פעמיים אם בא לנו לבלות במרתפי השב"כ. כבר אין שאלה למי צריך להאמין בסיטואציות כאלו. אנחנו כבר יודעים שהשב"כ בזמנו שהוא טען שאין עינויים, עשה עינויים, ואנחנו פה להציל עשוק מי עושקו. לא ייתכן שבמדינת ישראל יתייחסו ליהודי שמגן על עצמו ועל סביבו כאל טרוריסט. יש דרך להילחם בטרור ויש דרך לחקור עבירות".

ח"כ עידית סילמן סיפרה במהלך ההפגנה כי ממידע שהגיע אליה מצבו הבריאותי של העצור בעייתי ביותר. "התנאים האלה, ההתנהלות הזו, לא רק שהיא לא תקינה, היא לא מוסרית. כבר מחר אבקש לכנס את וועדת הבריאות של הכנסת על מנת לדון ולבדוק את תנאי כליאתו ונוודא שהוא נמצא בתנאים הולמים ומתאימים ובריאותו לא נפגעת".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן אמר במהלך ההפגנה: "הגענו לכאן כי מה שקורה כאן הוא עוול חסר תקדים. אנחנו דורשים מהשב"כ ומממשלת ישראל לשחרר את התושב היקר הזה, ולהחזיר לו את זכויותיו. יש כאן פרקטיקות, שמאפיונרים שיורים טילים לא זוכים להם: מניעת מפגש עם עורך דין, מניעת שינה, האירוע הזה לא אמור להיבדק בחקירת שב"כ, הוא אמור להיבדק כאן בתחנת משטרת אריאל. ההתנפלות על התושבים שלנו כשהם מגינים על עצמם מדרדרת את הביטחון ומסכנת את חיינו אנחנו דורשים את הפסקת הפגיעה בזכויותיו של התושב הזה, יש כאן מדיניות ברורה של אפלייה כלפי תושבי יהודה ושומרון".

רב השומרון הרב אליקים לבנון דיבר אף הוא במהלך ההפגנה. "חבורת פורעים שמגיעים עם סכינים וגרזינים לחוברת מטיילים פשוטה, ובא משהו – אולי כן אולי לא, אנחנו לא באמת יודעים, אתם עוצרים אותו? סליחה? החלקתם על השכל? מה קרה לכם? בשום פנים ואופן, היה לא תהיה. אנחנו זוכרים את כחות המשטרה, זוכרים את ההכרזה האווילית הזאת מי אשם במהומות בלוד. כבר היינו בסרט הזה. מי אשם? לא הערבים, יהודי שעלה להר הבית הוא אשם במהומות. היהודים אשמים בכל. איפה אנחנו בגולה? באנטישמיות? שבסוף היהודים תמיד אשמים?. אנחנו כאן כדי למחות על העוול הנוראי הזה".

נזכיר כי עשרות חברי כנסת פנו בשבוע שעבר במכתב למפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי וראש השב"כ רונן בר, בעקבות איסור המפגש על נפגע הלינץ' בסמוך לאריאל עם עורך דינו.

במכתב כותבים חברי הכנסת כי "בשעה זו עצור יהודי ומנוע מפגש עם עורך דין, זאת בשעה שאיש מהפורעים שתקפו את היהודים במקלות ובאבנים לא נעצר. מניעת המפגש היא פגיעה בזכות יסוד חוקתית. אנו דורשים לאפשר לו באופן מידי מפגש עם עורך דינו".

בסוף השבוע שעבר, הגיש עו"ד עדי קידר תלונה לאחראי על החקירה, בשל הפרת זכויותיו של העצור. בין השאר עובר העצור, אשר נחקר לא פחות מ-4 חקירות שב"כ בפחות מ-24 שעות, מניעת שינה, סירוב לקבלת טיפול רפואי, וחקירות אינטנסיביות במשך שעות ארוכות ולאורך כל הלילה. מהתלונה עולה כי העצור אף אמר בדיון כי אם המצב ימשך כך, הוא יודה אף ברצח היטלר. את המדינה ייצגו בדיון נציגי ימ"ר ש"י שימי שלגי ויוסי עובדיה.

העצור, נשוי, בשנות הארבעים לחייו, ללא עבר פלילי, אב ל-3 ילדים בגילאים 3,5, ו-6, בוגר שרות צבאי בחיל הים. ביום רביעי האחרון נעצר בשעות הצהרים, לאחר שהגיע למשטרת אריאל להגיש תלונה על הלינץ' שעבר יחד עם עוד קבוצת ילדים בסמוך לגדר העיר אריאל. לתדהמתו הוא נעצר והועבר לחקירת שב"כ תוך שנאסר עליו לפגוש בעו"ד. בימ"ש השלום באשקלון, האריך את מעצרו עד ליום רביעי הקרוב.