שרה נתניהו
שרה נתניהו צילום: Flash90

האלוף (במיל') גיא צור, מפקד זרוע היבשה לשעבר, סיפר כי שרה נתניהו אשת ראש הממשלה לשעבר ראיינה אותו במשך 45 דקות לתפקיד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו.

זה קרה בשנת 2012. צור היה מועמד לתפקיד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה במקביל לאלוף אייל זמיר. הרמטכ"ל דאז בני גנץ אמר לשניים כי אחד יבחר לתפקיד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה והשני יהיה מפקד זרוע היבשה.

"אני התמודדתי והיו 3 ראיונות", סיפר צור לאמיר אורן בפודקאסט 'אפרכסת'. "בסך הכל ראש הממשלה הכיר אותי, כי הייתי ראש חטיבת התכנון לפני כן, ורח"ט תכנון זה מי שאחראי כל תכניות צה"ל. לא פעם הצגתי בפני הממשלה ולא פעם הצגתי בפני ראש הממשלה בעצמו גם את תכניות העבודה גם כל מיני סוגיות שהיינו צריכים לדון איתו. בסך הכל הוא הכיר אותי".

הוא הוסיף: "היו 3 ראיונות. ראיון אחד עם ראש הממשלה, ראיון שנמשך כ-45 דקות, ענייני, בלשכתו. אחר כך היה עוד ראיון שזומנו אליו וראש הממשלה התעכב ובסופו של דבר באמצע הלילה הפך לראיון קצר מאוד".

לדבריו, "הראיון האחרון, זומנתי לבלפור וחיכיתי לא מעט לראש הממשלה. יום שישי בעמוד ענן לפני ההחלטה אם נכנסים או לא נכנסים לעזה למהלך קרקעי. ואז הוא הגיע וחמש דקות אחרי השיחה נכנסה הגברת שרה נתניהו, לחשה לו באוזן משהו והוא יצא. הייתה לי שיחה 45 דקות עם שרה נתניהו שבו היא סוג של ראיינה אותי. היא דיברה איתי, שאלה אותי על ההתנתקות בעיקר ולמה עשיתי את זה ואיך הרגשתי וכן הלאה וכן הלאה. ואז חזר ראש הממשלה ונפרדנו מהר מאד".

גיא צור
גיא צור צילום: Yonatan Sindel /Flash 90

הוא סיפר כי הוא הבין שמדובר בעצם בראיון לתפקיד. "הבנתי שהיא שואלת אותי שאלות ענייניות כדי להכיר אותי לעומק והיא כנראה 'גיגלה' לפני והיא יודעת מי אני וכן הלאה", ציין. "הבנתי מיד אחרי השיחה איתה שאני לא אהיה המזכיר הצבאי. אני מאוד שמחתי כי הייתי כבר אחרי שבני גנץ, הרמטכ"ל אז, אמר לאייל זמיר ולי שאחד יהיה מזכיר צבאי ואחד יהיה מפקד זרוע היבשה ולא משנה מה ראש הממשלה יבחר אז מאוד שמחתי. לא רציתי להיות המזכיר הצבאי. מאוד שמחתי שאני אהיה מפקד מז"י ובאמת אחרי חודש או חודשיים סוכמתי".

"אנחנו לא תמימים וברור שהיא ראיינה אותי וברור שהיא חלק מקבלת ההחלטות", אמר. "נתקלתי בעוד לא מעט מקרים שהרמתי קצת גבה עם נתניהו אבל אחרי. למשל החלטות שהוא קיבל על הכסף של צה"ל שהוא ידע את המחיר של ההחלטות והבנתי שפוליטית הוא לא יכול לקבל אותן".

הוא שפך עוד פרטים על השיחה עם גברת נתניהו. "השיחה התרכזה מעט בי, הרבה בהתנתקות", אמר. "אם תהיה עוד אחת, מה אני חושב, אם הייתי עושה את זה שנית, וכן הלאה וכן הלאה. הבנתי שהיא מאוד לא אוהבת את המעשה הזה של ההתנתקות ואיך אני הייתי חלק מזה, ובאותו רגע הבנתי שאני לא אהיה המזכיר הצבאי. זה הסיפור".