הרב יוני לביא
הרב יוני לביאצילום: עופר עמרם

הרב יוני לביא פרסם כזכור פוסט על שבע הטכניקות שבהן הצליחו ארגוני הלהט"ב להשליט מהפכה של ממש ברחוב הישראלי, והבוקר גילה את הטכניקה הנוספת כאשר בעקבות תלונות, מן הסתם של גורמים הקשורים לארגונים הללו, הוסר הפוסט מפייסבוק.

בראיון לערוץ 7 מספר הרב לביא על המהפכה וההשתקה וההודעה שקיבל מפייסבוק לפיה "הפוסט שלך מנוגד לכללי הקהילה שלנו לגבי דברי שטנה ונחיתות", עליה הוא אומר: "חשבתי לתומי שבמילה 'הקהילה' הכוונה היא לקהילת הפייסבוק העולמית, אבל כנראה הכוונה היא לקהילת הלהט"ב ואם אתה לא מסכים עם עמדתם עדיף שתשתוק...".

הרב לביא מספר כי היו כמה שהזהירו אותו וכתבו לו שבכוונתם לדווח עליו ולהשתיק אותו ואכן כך הם עשו. "זו הפעם הראשונה שקורה לי דבר כזה. אני לא פובליציסט. אני רב ואיש חינוך והכוונה הייתה לתת נקודת מבט לגבי מה שקורה כאן, להבין איך קבוצה שהייתה שולית בקצה עם עמדות לא מקובלות, הפכה לעמדה השלטת שמייצגת את הטוב והנאורות ולא נותנת מקום ביטוי לעמדות אחרות. רציתי להסביר איך זה נעשה ופרסתי את הטכניקות. הדגשתי שאני לא מדבר על אנשים פרטיים ושאני מוכן להושיט יד לכל מי שמתמודד, אבל אני מדבר על המגמה, על הארגונים, אבל מתברר שאסור להגיד דברים כאלה. אי אפשר לבקר כי זה נחשב דברי שטנה".

"הנקודה היסודית שבשמה באו ארגוני הלהט"ב היא לתת לאנשים זכויות בסיסיות ולהוציא אותם מהפחד שהם חיו בו, ולזה יש מקום והיו גם שמרנים שיכולים להכיל את זה. הבעיה היא שהרחיקו לכת ועל הבסיס של לתת מקום בעולם מרסקים את מוסד המשפחה ומכניסים עמדות פרוגרסיביות מרחיקות לכת וגם מנסים להשתיק את הצד השני", אומר הרב לביא ומציין כי כיום אם יש מי שרוצה לטפל בנטייה הלהט"בית שהוא חש בשל הקושי שלהם כאנשים דתיים, הדבר נבצר ממנו כי חל איסור על סוג כזה של טיפולים.

ביקשנו מהרב לביא לנסות ולהצביע על הסיבה לכך שדווקא מיעוט זה הפך למשפיע כל כך על החברה בישראל ובמערב, לעומת מיעוטים אחרים שלכאורה גם הם יכולים היו לתאר ולתייג את עצמם כנרדפים וכמדוכאים.

"יש כאן מימד של ריאקציה", משיב הרב לביא. "לעומת תקופות ארוכות שבהן אנשים חיו בתוך הארון ולא נתנו להם לבטא את מה שהם מגישים, אז הם עכשיו הולכים לקצה השני. הבעיה היא שההליכה לקצה השני היא גם השתקה של האחרים וזו כבר בעיה מבחינת חופש הביטוי. מעבר לכך, נראה שיש גם אינטרסים של מי שרוצה לקעקע את מוסד המשפחה ולקדם עמדות פרוגרסיביות ותופסים טרמפ על נושא המיעוט הלהט"בי ומשתמשים בו לקידום עמדותיהם, נראה שיש כאן מגמות מרחיקות לכת של כוחות שמשתמשים במצוקה של קבוצה מסוימת של אנשים ומשתמשים בכך כדי להנחיל סט שלם של ערכים כמו שאלת מהי משפחה, למי הזכות להביע עמדה, מהי מיניות לגיטימית ועוד. בסופו של דבר הנזק הגדול הוא לחברה".

"כאיש חינוך אני רואה את המשמעות לצעירים ובני נוער שמעצבים את עולמם ואת הזהות שלהם ויוצאים מבולבלים לגמרי כשמערערים על ערכי המשפחה ועל הזהות עולות שאלות אולי אני כזה, וגם נערים ונערות שיכולים היו לגדול בצורה פשוטה וישרה מתחילים להתבלבל וללכת לאיבוד", חושש הרב לביא.

על תוצאות ההשתקה שלו עצמו הוא סבור ש"השתקה כזו חוזרת כבומרנג. ראיתי תגובות של אנשים שאמרו שלא הסכמתי עם כל מה שכתבת אבל הדרך המבישה של פייסבוק להשתיק בתואנה של דברי שטנה של מי שלא מתיישר עם קו מסוים היא דרך פסולה. הדבר הזה דירבן הרבה אנשים לשתף את מה שפרסמתי בעניין ואדרבה, התהודה רק גדלה בגלל ההשתקה. זה לא יעבוד. הדרך הנכונה היא בירור אמתי, שיח כנה וישר, הזדהות עם הקשי והכאב ולראות מה יכול לעזור להם ועם זאת צריך להיות נאמנים לדרכנו כמי שמחויבים להלכה".

הרב לביא מקווה לשיח מכבד שכזה לאחר שוך אווירת המלחמה ואנחנו שואלים האם יתכן והעובדה שאנשי הדת והרבנים "כבולים" בעמדת התורה על סוגיית הלהט"ב, היא זו שגורמת למובילי מהפכת הלהט"ב לסבור שאין כלל יכולת לקיים איתם שיח אמתי?

"יכול להיות, אבל יחד עם זאת יש לא מעט אנשים בציבור הדתי שמרגישים נטיות שכאלה, אז מה נאמר להם, שיוותרו על האמונה ועל האלוקים שלהם? הם צריכים למצוא דרך להיות נאמנים לתורה ולהלכה וגם לראות איך הם חיים עם עצמם, אבל אתם לא מאפשרים להם להיוועץ באיש מקצוע אז איפה הדאגה שלכם לזכויות הלהט"ב הדתי או לכאלה שרוצים להשאיר אופציה של משפחה".

לכל זאת מוסיף הרב לביא ומעיר כי בעוד אנחנו מדברים על אמירה תורנית תנ"כית, גם הטבע אומר את שלו. "יש דרך אחת להביא חיים לעולם והיא בדרך של זכר ונקבה. זה הדגם הבסיסי של משפחה בכל חברה, וזה אומר משהו ואם נתכחש לטבע ונאמר שהכול הבניות והסללות אנחנו עושים שקר בעצמנו והתכחשות לטבע המציאות ולא רק לתורה".