בלארוס
בלארוס צילום: ISTOCK

יאנה ריבס, סופרת בבלארוס, שרכשה את מבנה בית הכנסת העתיק בעיר סלונים בבלארוס במטרה לשקמו, החליטה להחזיר את המבנה ההיסטורי לוועד המנהל של המחוז המקומי לאחר שלא הצליחה לגייס את הסכום הדרוש לכך.

לאחר פרסום הקניה אנשים התחילו החלו לתרום כסף והיא אכן הצליחה לאסוף כמה אלפי רובלים רוסיים, "אבל איכשהו זה לא עבד", אמרה.

"הייתי ממשיכה להילחם לולא המלחמה באוקראינה, ברגע אחד כל הכספים הפסיקו להגיע. אנשים התחילו לחשוב על דברים אחרים לגמרי", הוסיפה.

גם הסנקציות שהוטלו נגד בלארוס בגין תמיכתה ברוסיה, לא פעלו לטובתה והיא נאלצה לוותר על תרומות מחו"ל.

זה היה רגע השבירה שלה והיא החליטה לחסל את קרן הצדקה ולהחזיר את בית הכנסת לוועד הפועל המחוזי.

"אני מאוד מוטרדת שלא הצלחתי להוציא את הרעיון לפועל. לא מצאתי אנשים שישתתפו איתי ברעיון הזה, אי אפשר להתמודד עם כמות כזו של עבודה לבד".

בית הכנסת נקנה על ידה במחיר 27,400 רובל (קצת יותר מ־10,000 דולר). מתנאי החוזה עלה כי על הרוכש להכין תכנית שיקום לבית הכנסת בתוך שנתיים, ולתפעל אותו כמרכז יהודי היסטורי לא יאוחר מחמש שנים לאחר מכן.

העבודה על הפרויקט היתה בעיצומה אך בזמן האחרון צצו בעיות רבות.

ריבס ציינה כי החליטה לשמור על הבנין "כדי שהדורות החדשים לא ישכחו את ההיסטוריה של העיר והאנשים שחיו בה", ולאחר רכישת בית הכנסת החלה לעבוד 12 שעות ביום כדי להשיג את מה שצריך".

היא ספרה כי עלות הבנין היתה כמעט 11 אלף דולר, עבור רכישה כזו היא היתה צריכה למכור דירה במינסק. היא נשאלה: "כמה קשה היתה ההחלטה הזו? הרי הדירה זה משהו קיים, ובית הכנסת הישן הוא משהו רחוק ולא מובן".

אולם לדבריה "זה לא היה כל כך קשה. אתה יודע, לכל אחד בחיים יש רגעים שבהם אתה מבין שהגיעה הזדמנות להוכיח את עצמך. נודע לי על המכרז במקרה. נכנסתי עמוק לסיפור ונדהמתי מכך שארגונים בינלאומיים גדולים לא יכולים לקנות את בית הכנסת ולהציל את האנדרטה ההיסטורית מהרס. ואז הבנתי בעצמי, כי זה צריך להיעשות על ידי אדם פרטי".