ד"ר יונתן שוסהיים, מומחה בגניקולוגיה ופוריות, ראש המחלקה הרפואית באגודת אפרת לסיוע לנשים הרות, מתייחס בראיון לערוץ 7 לסערה בארה"ב סביב החלטת בית המשפט העליון שם לבטל את איסור ההפלות.

"המשמעות בארה"ב היא שכל מדינה מעשרות המדינות רשאית להחליט בעצמה אם היא מתירה הפלות מלאכותיות או לא וזה מה שיוצר את הקונפליקט בחברה האמריקאי, אבל קשה מאוד להשליך מזה על מה שקורה בישראל", אומר ד"ר שוסהיים.

"עד עכשיו בעקבות אותה פסיקה ישנה שכעת בוטלה, ניתנה זכות לאישה לבצע הפלה. היו מדינות שיותר מזוהות עם המפלגה הרפובליקנית שפחות איפשרו את העניין אבל העמדה הרשמית של בית המשפט העליון בארה"ב הייתה שמותר לבצע הפלה".

בארץ, אומר שוסהיים, המצב הוא של פער בין מה שקבע המחוקק לבין מה שמתרחש בפועל. "המחוקק מאפשר לנשים בישראל לבצע הפלה באופן סדיר ומסודר, כאשר האישה אמורה לגשת לבית החולים, לעבור ועדה להפסקת הריון עד השבוע ה-24 להריון. כשהועדה מתירה את ההפלה האישה עוברת את ההפלה. בשבועות המוקדמים מאוד היא יכולה לבחור בין מהלך תרופתי לבין אופן כירורגי בגרידה, בשבועות המאוחרים יותר זה מבוצע כירורגית בגרידה. זה המצב התיאורטי, אבל הועדות הפכו לחותמת גומי שבה למעלה מ-99 אחוזים מהפניות מאושרות".

לדבריו "למעשה אין סינון אמתי ויעיל לגבי האפשרות לבצע הפלה וכל אישה שרוצה לבצע הפלה יכולה לבצע אותה". ד"ר שוסהיים קובע כי באופן מציאותי כמעט ולא קיים מצב בו אישה מבקשת לבצע הפלה והדבר אינו מאושר לה. "ההנחה היא שכל אישה שרוצה לעבור את הפעולה תעבור אותה".

בשאלת זכות האישה על גופה, השאלה העומדת על סדר היום בסוגיית ההפלות, אומר שוסהיים כי אם נוציא מהדיון את הפן ההלכתי "אנחנו באגודת אפרת מאמינים שזכות האישה על גופה. יש לאישה זכות לבחור והבחירה תהיה שלה, אבל חשוב לנו שהמידע שהאישה תקבל לגבי ההליך עצמו, ההשלכות שלו לעתיד גופנית ונפשית, שמידע מהימן יגיע לאישה מיותר מגורם אחד. והיה והאישה שמעה את כל אלה והחליטה למסקנה שהיא רוצה לבצע הפלה, אנחנו סבורים שזו זכותה. אנחנו חלוקים על דעת בית המשפט בארה"ב".

"זכותה של האישה לקבל את ההחלטה, ובלבד שההחלטה תהיה החלטה מודעת עם כל המידע שמונח לפניה ולא החלטה שתתקבל באופן חפוז ללא כל המידע", אומר שוסהיים וקובע כי בחלק גדול מהמקרים הדבר לא קורה כיום. "בחלק גדול מהמקרים אישה לא מקבלת את המידע כי הרופאים מפנים אותה לבצע הפסקת הריון בלי להסביר לה מה התהליך, מה ההשלכות והמשמעויות העתידיות לגביה הן בהיבט הפוריותי והן בהיבט הנפשי שלא מתייחסים אליו. המידע לא תמיד ניתון".

"לעיתים אישה מקבלת אבחנה רפואית ורופא אומר לאישה שנראה לו שכדאי שהיא תעשה הפלה. האם האבחנה וודאית? האם היא כזו שמחייבת הפלה? האם האבחנה היא כה חמורה ללא חלופה? לעיתים האישה לא יודעת ומסתמכת על הרופא הבודד ולא שומעת דעה נוספת. כאן אנחנו נכנסים ומאפשרים לה לשמוע דעה נוספת".

את השיחה אנחנו מקיימים ביום האזכרה הראשון לאביו, ד"ר אלי שוסהיים ז"ל, שהקים את אגודת אפרת והיה שב ומספר בכל הזדמנות על התינוקות הרבים שארגונו הציל ועשה זאת ללא כפייה. "כשהוא דיבר על הילדים שנולדו לו הוא לא דיבר עליי ועל אחיי אלא על עשרות אלפי הילדים וילדי הילדים שנולדו ונוצרו ונשארו בחיים בזכות פעולת אגודת 'אפרת'. את חלקם הגדול פגשנו במהלך השנה באירועים שונים שבהם באו אלינו ואמרו 'תדעו שנולדנו בזכות אבא שלכם' וסיפורים רבים פוגשים ומלווים אותנו בכל יום. מפעל החיים הזה לא נעצר אלא ממשיך גם היום ואותם ילדים מביאים איתם שושלת נוספת של ילדים ומשפחות".