ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ אפרת רייטן אישרה היום (ב') את התקנות החדשות להפסקת הריון שהוביל שר הבריאות ניצן הורוביץ יחד עם חברות הכנסת מיכל רוזין וגבי לסקי.

התקנות החדשות שאושרו יכנסו לתוקף בעוד כ-3 חודשים, במהלכם משרד הבריאות יעדכן את נהלי העבודה של הוועדות להפסקת הריון ויתאימן לעקרונות שנקבעו.

לראשונה תינתן האפשרות לנשים לבצע הפלה תרופתית בקופות החולים. כיום נשים נאלצות להגיע לאשפוז יום בבתי החולים או במרפאות כירורגיות לצורך הפסקת היריון – גם כשהיא תרופתית בשלבים מוקדמים וגם כשאין צורך בכך.

על פי התקנות החדשות, נשים לא יחוייבו להגיע פיזית ולהופיע בפני ועדות להפסקת הריון במעמד שיכול להיות משפיל ומיותר לחלוטין. לא ניתן יהיה לחייב להגיע פיזית לעמוד מול הוועדה, לא להגיש את הטפסים, והאישה גם לא תחויב גם לפגוש פיזית את העובדת הסוציאלית, שהגדרת התפקיד שלה תשתנה, והיא תהיה משאב לבחירת הפונה.

הטפסים הישנים ינוסחו מחדש, השאלות החודרניות יוסרו והשאלון יצטמצם למינימום הנדרש. הטופס יעבור תהליך דיגיטציה כך שחברי הוועדה יקבלו את מלוא המידע מראש, והאישה הפונה תוכל להגיש את הפניה מרחוק, ולא תיאלץ להגיע פיזית.

חגי גולדשמידט, יו"ר אגודת אפרת, אמר כי "כשאישה בוחרת לעשות הפלה היום היא לא עושה את זה מדעת. אצלנו טיפלו ב-81 אלף נשים שכנראה חושבות אחרת. משרד הבריאות, שיציג את האופציות. עומדת אישה, תנו לה את האופציות. הנקודה השנייה היא שצריך לתת לה 72 שעות לחשוב על זה. אחרי הוועדה אין לה כלום, היא עוברת לחדר ליד".

שר הבריאות ניצן הורוביץ: "הזכות על גופה של אישה, היא של האישה בלבד. המהלך של בית המשפט העליון בארה"ב לשלול את הזכות מאישה על גופה הוא מהלך חשוך, דיכוי האישה והחזרת מנהיגת העולם החופשי והליברלי מאה שנים לאחור. אנחנו במקום אחר, ואנחנו עושים היום צעדים גדולים בכיוון הנכון.

"הבחירה אם לבצע הפלה חייבת להיות בידי האישה. זו עמדתי הפשוטה וזה העיקרון שמוביל אותי. נאפשר גם הליכי הפסקת היריון פשוטים יותר, זמינים יותר ומכבדים הרבה יותר. אלו שינויים חשובים שנועדו לאפשר חופש מירבי לנשים, ולחזק את כבודן זכותן על גופן. הגיע הזמן להתקדם למאה ה-21. תודה לחברות הכנסת מיכל רוזין וגבי לסקי שדחפו, ולאנשי המקצוע במשרד הבריאות על העבודה המקצועית. ליושבת ראש ועדת העבודה והרווחה ח"כ אפרת רייטן על ההתגייסות", כך הורוביץ.