מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Tomer Neuberg/Flash90

חבר הכנסת עבאס מנסור, יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), מעריך כי בבחירות הקרובות מפלגתו תזכה ב-7 עד 10 מושבים בכנסת.

בראיון ל-wazcam news24 נשאל עבאס אם יהיה שותף לקואליציה שבה השרה איילת שקד (שהציבה קשיים בפני איחוד משפחות של תושבים ערבים ופלסטינים). על כך השיב עבאס: "בפעם אבוא ואומר שהתנאי שלי להיכנס לקואליציה הינו שימונה שר שישתף פעולה בנושא זה (איחוד משפחות)".

עבאס ציין, כי "הקווים האדומים שלנו הזכויות האזרחיות, הלאומיות, הדתיות והאנושיות, ולא נוותר עליהן". לדבריו, "לא יהיה מצב בו יכפו עלינו לוותר על זכות כלשהי". עבאס אמר עוד, כי "הפריצות למסגד אל-אקצה" (כלומר ביקור יהודים בהר הבית) הן פסולות ורע"מ פועלת ככל יכולתה למנוע אותן. "זה קו אדום עבורנו ולא ניתן לחצות אותו".

הוא דרש לחזור לסטטוס קוו בהתאם לחסות הירדנית על מסגד אל-אקצה והזכיר שנועד פעמים עם המלך הירדני עבדאללה השני בנושא זה.

עבאס פרט את התפקיד שממלאת התנועה האסלאמית ורע"מ בתמיכה באופי האסלאמי והערבי של ירושלים ומסגד אל-אקצה וציין, כי פוליטיקאים אחרים, ברומזו לחברי הכנסת של הרשימה המשותפת, לא עשו דבר למען ירושלים ומסגד אל-אקצה פרט להשמעת סיסמאות והצהרות ופרסום תמונות.

בהתייחסו לטענת הימין לפיה רע"מ הינה חלק מתנועת האחים המוסלמים אמר עבאס: "אנחנו לא אחים מוסלמים אנחנו תנועה אסלאמית מקומית" אשר "מקדמת את העניין האסלאמי, הערבי והפלסטיני וניצבת נגד הגזענות, הפשיזם וההדרה".

בתגובה לטענות לפיהן רע"מ היא גיס חמישי העושה שימוש ב"תקיה" (הסתרת כוונות) אמר עבאס, כי התוכנית הפוליטית של רע"מ הינה מימוש אזרחות מלאה ושוויונית והזכויות, ומצד שני שמירה על הזהות הערבית הפלסטינית והמשך היות גשר המקרב בין העם הפלסטיני לישראלי כדי לכונן שלום ולהקים מדינה פלסטינית בגדה המערבית ברצועת עזה ובירושלים המזרחית לצד מדינת ישראל.

עבאס הדגיש: "לא נהיה שותפים לפשיסטים ולגזענים ולאנשים שרוצים לקחת מאיתנו בכוח את זכותנו הבסיסית להשתתפות פוליטית המלאה ולמימוש זכויותינו". לדבריו, רע"מ אינה עוסקת בסיסמאות והיא זו שהפילה את שלטון נתניהו.

בהתייחסות משתמעת כינה עבאס את נתניהו, סמוטריץ ובן גביר פשיסטים וגזענים החוששים שהערבים יממשו את זכותם להצביע ולהשתתף בזירה הפוליטית. נתניהו, סמוטריץ ובן גביר רוצים שהערבים יישארו בבתים ולא ילכו להצביע, אמר עבאס שהוסיף, כי המערכה הגדולה בבחירות הקרובות יהיה שיעור ההצבעה של הערבים.

בתשובה לשאלה ישירה לגבי הצטרפות לקואליציה הבאה אמר עבאס: "לא נשתתף בממשלה שבה לא נוכל לשמור על הזכויות של החברה שלנו ולהשיג הישגים ופתרונות לבעיות מהן סובלת החברה הערבית שלנו". עוד אמר, בהקשר זה, כי "אנו ננהל מהלכים פוליטיים בזהירות, בחוכמה ובהיגיון. מי שידיר אותנו, אנו נדיר אותו והוכחנו זאת (סילוק נתניהו) ואיני צריך לבאר עוד בנושא זה"