הענקת פרס ברקאי לקהילת רמת אשכול
הענקת פרס ברקאי לקהילת רמת אשכול צילום: רפי פריימן

טקס הענקת פרסי ברקאי לשנת תשפ"ב נערך אמש (שני) במודיעין, במהלכו הוענקו פרסים בקטגוריות רב השנה, גבאי השנה וקהילת השנה.

השנה התמקד הפרס ביוזמות ופעילויות לחיזוק החוסן על ידי ההנהגה התורנית והפיכת הקהילה לרקמה אחת של רצון, חוזקה ועזרה הדדית". בטקס לקחו חלק הרב צבי רימון, הרב יוני לביא, רבני קהילות ברקאי ברחבי הארץ ואישי ציבור נוספים.

בתואר רב השנה זכה הרב יונה משולם הכהן פודור, רב בית הכנסת בית יהודה בשכונת בית וגן בירושלים. בשל הניקוד הזהה, נבחרו שני גבאים לקבל את פרס גבאי השנה; שלום אטיה מקהילת אורות התורה בבת ים והגבאי יהונתן נדב מקהילת קיבוץ נען.

בתואר קהילת השנה זכתה קהילת רמת אשכול בלוד על עמידתה האיתנה בפרעות שביצעו הערבים בעיר ועל החוסן שגילו חבריה.

הרב יונה פודור
הרב יונה פודור צילום: רפי פריימן

הטקס חתם את המחזור החמישי של תוכנית הכשרת רבני קהילות במהלכה רבנים מקהילות שונות ברחבי הארץ עברו הכשרה של למעלה מ-600 שעות לימוד שהתפרסו על פני שנתיים, אחת לשבוע וכללו שיעורים בנושאים הלכתיים וגם בתחומים חברתיים וקהילתיים. כל זאת על מנת שהרבנים המשתתפים בתוכנית יעברו הדרכה מקיפה ובסופה ישתלמו כרבנים תומכים וקשובים יותר לצרכי הקהילה. כמו כן, מעבירים בארגון סמינריונים ומיני קורסים גם לנשות הרבנים ששותפות בעשייה באופן מלא.

ארגון "ברקאי" נוסד לפני עשור ומונה כיום 75 קהילות הפרושות בכל רחבי הארץ. בארגון מאמינים כי ניתן וצריך לבנות את הקהילות בישראל בצורה שונה, מקצועית ומסודרת על מנת שאלה יצמחו ויהיו למוקד של חוסן, תמיכה והתחדשות בעבור החברים בהן.

ראש ארגון ברקאי הרב דוד פיין: "חשוב לנו שקהילות, גבאים ורבנים למופת ידעו שעבודתם חשובה ומוערכת. אנחנו רואים את ההשקעה שלהם ורוצים להגיד להם תודה. ארץ ישראל היא מקום טוב יותר בזכותם. זאת המטרה שלנו בארגון ברקאי להפוך את הקהילות למקומות יותר אכפתיים, יותר תומכים ויותר טובים".

עמיתו, הרב שלמה סובול הוסיף: "תקופת הקורונה ולאחר מכן תקופת הפרעות ביישובים המעורבים, היוו אתגר לכלל הקהילות בישראל. זו הייתה תקופת מבחן ליכולת של הקהילות לגייס את כל הכוחות והמשאבים לתמוך בזקוקים להם. אנחנו בברקאי השקענו שעות הכשרה רבות בהבנת הצרכים הנפשיים של חברי הקהילה והאוכלוסייה מסביב ומתן מענה, ואכן ניתן היה לראות את ההשפעה החיובית שהתרחשה ואנו שמחים על כך".