ויזה
ויזהiStock

על פי לוח הזמנים שסוכם בין שרת הפנים איילת שקד ושגריר ארה"ב בישראל, טום ניידס - במהלך 2023 ישראל תיכנס לתוכנית הפטור מוויזה.

כדי שהדבר יקרה, ישראל נדרשה לבצע שורה של צעדים, ביניהם אישור שני חוקים בכנסת, שהם הכרחיים מבחינתה של ארה"ב אך תקועים כעת במו"מ בין הקואליציה והאופוזיציה.

חוק אחד עוסק במידע שנמצא על הדרכון של הנוסע, אותו שרת הפנים שקד מבקשת להעביר בקריאה שנייה ושלישית. החוק הנוסף שאותו מבקשים כעת לאשר בקריאה ראשונה, מעניק כלים מתוחכמים כדי לחפש תבניות ודפוסים עברייניים, גם בהקשרים של טרור וגם בהקשרים של פשיעה. שניהם קריטיים עבור ההליכים מול ארצות הברית בדרך לקבלת פטור מויזות.

בסביבת שקד זועמים על נתניהו, ואומרים כי הסירוב שלו לאשר את החוקים יפגע בכל אזרחי ישראל. "זה לא עניין של ימין ושמאל או של קואליציה ואופוזיציה. כל אזרחי המדינה רוצים את הפטור מוויזה וייהנו ממנו. לא ייתכן שהאופוזיציה מטרפדת את החוקים החשובים האלה", אמרו בסביבת שקד.

שגריר ארה"ב בישראל, טום ניידס, שוחח אמש עם שקד והביעה דאגה נוכח אי הסכמות סביב קידום החוקים הללו. לפי שעה, האופוזיציה מסרבת לכלול אותם ברשימת החוקים שיעברו בהסכמה עד לפיזור הכנסת. "יש משא ומתן עם הקואליציה, ואנו מצפים להסכמות. אם הקואליציה תבוא לקראתנו - אנחנו נבוא לקראתם, בדיוק כמו בחוק המטרו", אמרו בליכוד.

"אם הקואליציה תסכים להקדים את הבחירות בשבוע לתאריך ה-25 באוקטובר, נעביר גם את החוק שיתן פטור מויזה לארב"ב וגם את חוק המטרו'', הדגישו בליכוד.

שגריר ארה"ב, טום ניידס, אמר בראיון ל"ישראל היום" לפני כשבועיים כי על מנת שישראל תקבל את הפטור מחובת הוויזה, היא נדרשת לשורה של צעדים - כולל חקיקה. "יש דברים רבים שהישראלים צריכים לעשות, כולל חקיקה בכנסת, כדי לעמוד בדרישות של ארה"ב. אנחנו רוצים לעשות את זה, ואני מקווה שנוכל לעשות את התהליך כדי שזה יקרה. לא במקרה מנסים לעבוד על זה כבר 15 שנה ולא מצליחים, זה באמת מסובך. אולי נצליח בכך השנה. זו משימה הרקולסית.

"אנו עושים זאת עבור העם בישראל, כדי שיהיה לו קל יותר לנסוע לארה"ב. הכנסת צריכה להצביע על כמה דברים חשובים. הם עובדים על זה. אנו עושים את העבודה בצד שלנו, ומאות אנשים באו מוושינגטון לשם כך - אך הישראלים צריכים לעשות את שלהם", דברי ניידס.