הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור
הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור עופר עמרם, אבי דישי/פלאש 90, ערוץ 7

רבני הציונות הדתית המאוגדים באיחוד 'רבני תורת הארץ הטובה' פרסמו היום (שלישי) מכתב חריף נגד מעצרו של החשוד ברצח פלסטיני באירוע אלים סמוך לאריאל בשבוע שעבר.

במכתב יוצאים הרבנים באופן ישיר נגד החטיבה היהודית בשב"כ וכותבים: "נוהג פסול שהשתרש במשטרת ישראל ובשב"כ - לעצור דווקא את התושבים היהודיים אשר הגנו על חייהם וחיי משפחותיהם ולא לעצור את הפורעים הערבים".

"במקום לעצור מיד את הפורעים הערבים, נעצר ונלקח לחקירה ע"י השב"כ, יהודי אשר הגן על עצמו ועל חבורת המטיילים", כתבו. "אנו פונים בדרישה תקיפה וללא פשרות: לחדול מהנוהל הנפסד של מעצר הנרדף ולשחרר מיד את העצור, ללא כל תנאים".

לדבריהם, "מעצר ע"י השב"כ וחקירה בשב"כ שיש בה גם הפעלת כח ע"י עינויים, משמעותה: המותקף ע"י פורעים ממניעים לאומניים, אם הוא מעז להגן על עצמו, חשוד בתקיפה לאומנית! לא יעלה על הדעת עיוות מוסרי זה".

בנשיאות איחוד 'רבני תורת הארץ הטובה' יושבים הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב חיים שטיינר, הרב דוד חי הכהן, הרב מרדכי שטרנברג, הרב איתן אייזמן, הרב יוסף ארציאל, הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרב יהושע שפירא, הרב דוד דודקביץ'.

מכתב הרבנים
מכתב הרבנים צילום: ללא

כפי שפורסם, עו"ד עדי קידר מארגון חוננו נפגש אתמול לראשונה עם העצור היהודי בשומרון שהיה מעורב באירוע בו מת פלסטיני. הפגישה נערכה במתקן השב"כ בו מוחזק העצור, וקידר שמע את גרסת העצור לאירוע, את מה שעובר עליו בחקירות השב"כ ופרטים על האירוע עצמו.

"הזדעזעתי לגלות כי הוא נמצא במצב נפשי וגופני קשה ביותר", אמר עו"ד קידר לאחר המפגש. "מסתבר כי כל הטענות שנטענו על ידו התבררו כנכונות. נגבתה ממנו תלונה מסודרת על ידי חוקר ואני מקווה מאוד שהדברים ייבדקו בהמשך.

"לגופו של עניין, נראה על פניו שהאירוע אינו אירוע שהיה צריך להיחקר על ידי השב"כ, אירוע שבינו לבין אירוע ביטחוני אין שום דבר וחצי דבר, שכל כולו נוצר והחל ביוזמת הפורעים הערבים שמסתבר שהם מחבלים. על כן אנחנו דורשים הפסקה מיידית של חקירת השב"כ, ועד לאותו מועד לא נמסור את גרסתנו באופן מלא", כך קידר.

אתמול פורסם דבר ההתעללות שעבר העצור בעת חקירתו. על פי הפרסום הוא נגרר עירום על הריצפה בשב"כ, נאלץ לעשות את צרכיו על עצמו, וכן עבר אירוע לבבי במהלך החקירות.

פרסום זה, שכאמור אושר על ידי העצור בפגישה עם עו"ד קידר, מצטרף לכך שהעצור נחקר ארבע חקירות במהלך 24 שעות ללא אפשרות שינה וכן חקירה גם במהלך השבת למרות היותו שומר תורה ומצוות.

בתוך כך, מאות בני אדם הפגינו אתמול מחוץ לכנסת במחאה נגד המעצר והחקירות הקשות אותם עובר העצור. בהפגנה השתתפו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר, אופיר סופר, מיכל וולדיגר, שמחה רוטמן ואבי מעוז.