בית משפט
בית משפטצילום: ISTOCK

קצין נאצי ששימש כשומר במחנה הריכוז זקסנהאוזן ליד ברלין נידון בגיל 1010 לחמש שנות מאסר לאחר שהשופטים הרשיעו אותו בסיוע לרצח 3,518 יהודים שהיו אסירים במחנה.

נגד הקצין הנאצי הקשיש, שזוהה רק כיוזף ס. עקב חוקי שמירת הפרטיות בגרמניה, הוגש כתב אישום בשנת 2021 בטענה כי "סייע ביודעין ובכוונה לרצח אסירים במחנה הריכוז זקסנהאוזן החל מחודש ינואר 1942 ועד פברואר 1945".

החוק הגרמני מאפשר להעמיד לדין שומרים נאציים גם אם לא לקחו חלק פעיל ברצח עצמו אלא שירתו במחנות הריכוז או ההשמדה וידעו על הפעילות המתרחשת בהם.

דוברת בית המשפט בנוירופין, איריס לה קלייר, סיפרה לרשת CNN כי "המשפט היה תהליך מורכב. היה קשה בצורה יוצאת דופן למצוא עונש הולם, כי המעשים התרחשו לפני הרבה מאוד זמן, והנאשם כבר מבוגר מאוד. לכל זה הייתה השפעה מקלה על גזר הדין".

הנאצי הכחיש לאורך כל משפטו כי שימש כשומר במחנה הריכוז, וההגנה הודיעה לאחר פסק הדין כי תגיש ערעור על העונש. "אני באמת לא יודע למה אני יושב כאן. לא היה לי שום חלק בכך", טען יוזף ס. בדיון לקראת פסק הדין.

למרות ההכחשות, קבע השופט אודו לכטרמן כי התגלו הוכחות מספיקות לכך שיוזף ס. אכן שימש כשומר בזקסנהאוזן ובמשך שלוש שנים סייע לרצח אלפי אסירים. "אתה תמכת ברצון בהשמדה ההמונית הזו באמצעות התפקיד שלך", אמר השופט לכטרמן לנאצי הקשיש.

כעת יועבר פסק הדין לבית המשפט העליון בגרמניה שיצטרך לקבוע האם עורכי דינו של השומר הנאצי יוכלו לערער על הפסיקה, הליך שאמור לקחת מספר חודשים.