דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום: רויטרס

קאסידי האצ׳ינסון, שהייתה העוזרת של ראש הסגל של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ מסרה עדות בוועדת החקירה בקונגרס על אירועי המהומות בקפיטול בינואר 2021.

בבניין הקונגרס התקיימה באותה עת הישיבה שבה אישרו המחוקקים את ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות 2020 – בחירות שטראמפ טען שנגנבו ממנו.

האצ׳ינסון תיארה איך בזמן שהנשיא וצוותו נסעו בלימוזינה הנשיאותית, טראמפ ניסה לשכנע את הצוות לנסוע לתומכיו בגבעת הקפיטול, ואף ניסה לתפוס את ההגה כשסוכן חשאי אמר לו שאין זה אפשרי.

"אני הנשיא, קחו אותי לקפיטול עכשיו", דרש טראמפ ולפי העדות שלח את ידו להגה, והסוכן תפס את ידו ואמר לו: "אנחנו לא יכולים לנסוע לקפיטול". האצ׳ינסון סיפרה: "ברגע הזה הנשיא תפס בידו הפנויה את צווארו של הסוכן".

"שמעתי את הנשיא אומר משהו בסגנון לא אכפת לי שיש להם נשק", אמרה האצ'ינסון, "הוא אמר - 'הם לא כאן כדי לפגוע בי. תן לאנשים שלי להיכנס, הם יכולים לצעוד לקפיטול. תסירו את הפ**ינג מגנומטרים".

לפי העוזרת, כאשר התובע הכללי לשעבר ביל בר אמר בריאיון שמשרד המשפטים לא מצא ראיות להונאה בבחירות 2020, טראמפ ירד לחדר האוכל של הבית הלבן והשליך את ארוחת הצהריים שלו בכעס. "הקטשופ טפטף על הקיר, ועל הרצפה היו שברי צלחת פורצלן".

טראמפ הכחיש את עדותה של האצ'ינסון. "הסיפור השקרי שלה, שניסיתי לאחוז בהגה של הלימוזינה של הבית הלבן כדי לנווט אותה לכיוון בניין הקפיטול, הוא חולה", אמר טראמפ.

המהומות בקפיטול היו שבועיים לפני תום כהונתו של טראמפ. שוטר וארבעה מפגינים נהרגו. כ-140 שוטרים נפצעו בעימותים עם המפגינים. יותר מ-700 איש הועמדו לדין בגין מעורבות במתקפה על בניין הקונגרס, שזעזעה את אמריקה.