יתד נאמן
יתד נאמן צילום: פלאש 90

לאחר המתקפה על חסידות בעלז ובראשם האדמו"ר בעיתון 'יתד נאמן' בעקות ההסכמים בנוגע לתכני לימודי החול, הרב חיים ימפל, חסיד בעלז שילדיו ונכדיו לומדים במוסדות החסידות, הגיב ב'קול חי' על האשמות וההתקפה נגד האדמו"ר.

"אני חושב שההתערבות הבוטה זה דווקא מצד כתב העיתון שבא להחליט לרב'ה מבעלזא מה טוב ומה לא. אני חושב שאחרי כזו ביזוי צריך לעשות יום תפילה ואולי גם לסגור את העיתון".

לאחריו התראיין מנהל תלמוד תורה 'חכמת שלמה' וחבר הנהלת איגוד הת"תים, הרב אברהם פינזל שדיבר על סערת התקצוב ותכני הלימוד בחיידרים של חסידות בעלז: "התלמודי תורה שלנו בדרך כלל לומדים שעה ביום לימודי חול. גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלו לחיים ארוכים עומדים בתוקף על זה שבחיידרים לא מבצעים שום שינוי. כמו שהיה בעץ חיים שלפני 50 ו-60 שנה כך יהיה גם בחיידרים שלנו. אז למדו שעה לימודי חול והיום שעה ואין שום שינוי".

הרב פינזל התייחס לתוכנית התקצוב של משרד החינוך: "אתה חושב שהם לא יתערבו בחינוך? הם אומרים מפורש שאותם תלמידים שילמדו ליבה יצטרכו להבחן על זה על ידי בוחנים של משרד החינוך. הם יכתיבו את הגודל והקצב".

לדבריו "אם יש קוסם שיכול לסדר מאה אחוז תקצוב בלי תמורה – אדרבה. אני אצטרך להיות טיפש בשביל לסרב לדבר כזה. שנינו יודעים שמשרד החינוך לא מחלק מתנות חינם".

ביחס למוסדות לימוד שהסכימו לכך, אמר פינזל: "או שאותם מוסדות שיקבלו הרבה כסף ישקרו ו'יעבדו' על משרד החינוך או שבאמת ילמדו את מה שהוא דרוש. מבחינתנו שני הדברים האלה הם אסונות. אם יש רבנים שמורים לקהילותיהם לעשות כך – זו זכותם המלאה. קטונתי. אבל אף אחד לא יכול לומר לי לא להתריע".