השר אביגדור ליברמן
השר אביגדור ליברמן צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

שר האוצר ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן מאיים לעכב משמעותית את הליכי חקיקת חוק פיזור הכנסת ה-24 בקריאה שנייה ושלישית אם לא יאושר חוק המטרו, למרות התנגדותה של האופוזיציה למהלך.

"מפלגת ישראל ביתנו הצביעה נגד חוק פיזור הכנסת כאות מחאה על כך שלא מצליחים להגיע להסכמות על חוק המטרו ולהעביר אותו בקריאה שנייה ושלישית טרם הפיזור", כתב ליברמן בטוויטר.

הוא איים כי "בכוונתנו להגיש מאות הסתייגויות על חוק פיזור הכנסת והאבסורד שנקרא 'הגדלת מימון המפלגות' לפני העברתם הסופית ולעשות כל מאמץ בכדי להעביר את חוק המטרו שבא להתמודד בצורה המשמעותית ביותר עם בעיות הפקקים ובד בבד לתת מענה לאתגרי הדיור והתעסוקה במדינת ישראל".

"ברגעים אלו, אני מצפה, לפחות, מכל חבריי בקואליציה לשים את כל השיקולים הפוליטיים בצד ולפעול אך ורק לטובת האינטרס הלאומי", דברי ליברמן.

חברת סיעתו יוליה מלינובסקי התבטאה באופן חריף יותר ואיימה: "‏נשאיר את כל חברי הכנסת לילה אחרי לילה ונתנגד לפיזור הכנסת עד שחוק המטרו יעלה להצבעה במליאה. זה לא חוק שלי או של אף חבר כנסת אחר- זה חוק של תושבי מדינת ישראל".

"אנחנו נלחם ותהיה בכנסת אינתיפאדה עד שחוק המטרו יעבור. נשתמש בכל הכלים הפרלמנטריים שעומדים לרשותנו. החלטתם לפגוע באזרחי ישראל ולתקוע את המטרו? תקבלו מלחמה", דברי מלינובסקי.

מוקדם יותר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת חוק פיזור הכנסת ה-24 שהגיש ח"כ יואב קיש.

74 חברי כנסת תמכו מול חמשת חברי ישראל ביתנו שהתנגדו וההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתמשיך לטפל בה לקריאה שניה ושלישית.

בעת הכנת הצעת החוק לקריאה הראשונה החליטה ועדת הכנסת לציין שני מועדים חלופיים למועד הבחירות לכנסת העשרים וחמש: 25 באוקטובר ו-1 בנובמבר. המועד יוכרע בעת הכנת הצעת החוק לקריאה השנייה ולקריאה השלישית.

בנוסף, קובעת ההצעה כי התוספת האחידה המשולמת לסיעות לאחר הבחירות לפי סעיף 3 לחוק המימון תהיה 1.4 יחידות מימון במקום יחידה אחת, בהתחשב בהוצאות הקבועות המתחייבות של כל הסיעות וכדי לצמצם את הפגיעה בסיעות הקטנות.

כמו כן, נקבע כי רשימת מועמדים חדשה תוכל לבקש מקדמה על חשבון מימון הוצאות הבחירות שלה בשיעור של עשר יחידות מימון, במקום בשיעור של 70% מעשר יחידות מימון.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "עקב קיום חמש מערכות בחירות לכנסת כאמור, המפלגות מתמודדות עם קושי ניכר בניהול המשאבים הציבוריים המוקצים להן בחוק. משאבים אלה נועדו לשמש את המפלגות לפרקי זמן ממושכים יותר בין תקופת בחירות אחת לאחרת, ולפיכך מוצע להתאים לנסיבות הייחודיות שנוצרו את הכללים לעניין ההלוואות שניתנות לסיעות הכנסת על חשבון מימון ההוצאות השוטפות".