עידית סילמן וניר אורבך
עידית סילמן וניר אורבך צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

הליכוד יודיע בשבוע הבא על החלטתו להעניק שיריונים לשני חברי כנסת ממפלגת ימינה שתרמו להפלת הממשלה: ניר אורבך ועידית סילמן.

סילמן פרשה מהקואליציה לפני יותר מחודשיים וחצי וכתבה: "ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל. הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת, היא קו אדום מבחינתי".

גורמים פוליטיים טענו כי היא סיכמה עם נתניהו שתשוריין במקום העשירי ברשימת הליכוד ואת תיק הבריאות אם יקים את הממשלה. סילמן בתגובה הכחישה כי היה סיכום כזה.

אורבך הוא זה שגרם לנפתלי בנט להודיע על הקדמת הבחירות, אחרי שהבין כי חברו למפלגה מתכוון לתמוך בהצעות האופוזיציה לפיזור הכנסת.

ח"כ אורבך אמר לבנט שעליו לחתור להקמת ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית, אך ראש הממשלה לא אהב את הדברים והשיחה האחרונה ביניהם הסתיימה בטונים גבוהים במיוחד.

בחדשות 13 דווח כי במהלך השיחות האינטנסיביות שהתקיימו בין ראש הממשלה ליושב ראש סיעתו ניר אורבך, הוצע לח"כ להתמנות ליו"ר מפעל הפיס או מנכ"ל קרן היסוד בתמורה לפרישתו מהכנסת.

אורבך דחה את ההצעות ואמר שהוא פועל ממניעים ערכיים ולא כדי להשיג תפקיד כזה או או אחר לעצמו.

עוד דווח כי בסביבתו של ראש הממשלה טענו שההצעות לא הובאו על ידו באופן אישי אלא על ידי גורמים חיצוניים.