מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Tomer Neuberg/Flash90

חבר הכנסת מנסור עבאס, יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), מסמן את בנימין נתניהו כסכנה הגדולה ביותר לחברה הערבית בבחירות הקרובות לכנסת.

בראיון לערוץ אל-ערביה (שלישי) אמר עבאס: "ברור לחלוטין שנתניהו רוצה לחזור ובעוצמה עם הציונות הדתית בהנהגת סמוטריץ ובן גביר, המוכרים בגזענות מצד אחד ובפשיזם מצד שני, ויש בכך סכנה גדולה שתביא לחזרתו (של נתניהו)".

בתשובה לשאלה בהתייחס לעמדת נתניהו השוללת הצטרפות רע"מ לקואליציה בראשותו אמר עבאס: "אין זה חשוב מה אומר בנימין נתניהו. החשוב הוא מה תעשה רע"מ. אנחנו עברנו ממצב של תגובה בפעילות הפוליטית למצב של פעילות (יוזמה) וכפיית עצמנו על (הצד) האחר, ופניה לחברה הישראלית היהודית בצורה ישירה, לא באמצעות תחנונים ולא באמצעות פניה למנהיגים. אנו משפיעים על המנהיגים באמצעות הפניה הישירה שלנו לחברה הישראלית היהודית".

עבאס הוסיף בעניין זה: "הגורל של נתניהו כפי שציינתי תלוי בדרך הפעולה שלנו בבחירות. ככל שנצליח להגדיל את שיעור ההצבעה בחברה הערבית כך יקטנו הסיכויים של בנימין נתניהו לחצות את קו 60 המנדטים מתוך 120, ובכך הוא יתרחק מאוד מהרכבת ממשלה בראשותו".

לדברי עבאס, "הכל תלוי בדרך הפעולה של הבוחר הערבי. ישנם מיליון מצביעים ערבים בישראל, ומיליון מצביעים מספיקים כדי ליצור שינוי במפה הפוליטית ובכנסת".

מנסור עבאס התפאר בדבריו במהלכיו שהובילו לנפילת שלטונו של נתניהו. "מעשית מי ששלח את נתניהו לאופוזיציה לאחר 12 שנות שלטון הוא מנסור עבאס ורע"מ", אמר עבאס.

לדבריו, "איש אינו מאשים אותנו כלל שאנו רוצים להחזיר את נתניהו לשלטון או יישאר בשלטון, אבל יש עמדה פוליטית בסיסית שאנו מביעים אותו תמיד. האסטרטגיה של רע"מ הינה לפתוח אופציות פעולה רחבות בפני החברה הערבית שלנו, בפני עצמה, כדי שתוכל לתמרן בחופש פעולה גדול יותר ותשפר את יכולתה להשפיע על הזירה הפוליטית הישראלי".

עבאס הדגיש את ההישגים הפוליטיים של רע"מ במסגרת הקואליציה הנוכחית באומרו: "אנו בקואליציה הזו הצלחנו לכפות את עצמנו כשחקן פוליטי מבלי לוותר בכלל על זכות כלשהי מזכויותינו בין אם מדובר ב(זכויות) לאומיות, אזרחיות, דתיות ואחרות. אנו הולכים בדרך זו".

בהתייחסו לזהות של ערביי ישראל אמר עבאס: "אנחנו חלק מהאומה הערבית והאסלאמית, אנו חלק מהעם הפלסטיני, אנחנו מממשים את ההשתייכות הפלסטינית שלנו במסגרת הנסיבות המיוחדות הקיימות לנו כאזרחים במדינת ישראל".

בהקשר זה הוסיף עבאס: "אנו רוצים לתת כוח לחברה הערבית שלנו בישראל, ואנו רוצים לשמור על הקיום שלנו ושלא נעבור נכבה נוספת כפי שמאיימים עלינו מדי פעם אחדים מהמנהיגים הפשיסטים בחלק מהמפלגות הציוניות".

עבאס תקף בחריפות את הרשימה המשותפת והאשים אותה בנקיטת קו פוליטי שלילי מאוד שלא מנע את נפילת הממשלה. "מהלכי השווא הפוליטיים הם הדומיננטיים בהתנהגותם", אמר עבאס.