ראשי נאט"ו, עיתונאים ומבקרים שהגיעו למדריד לקראת ועידת נאט"ו שהיתה אמורה לדון במלחמה באוקראינה ובאגרסיביות הרוסית כלפי אזרחים חפים מפשע, הופתעו לגלות בתפריט של המסעדה בתוך האולם בו התקיימה הועידה מנת פתיחה בשם "סלט רוסי".

בוועידה בה אמור להשתתף גם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, אמורים ראשי נאט"ו להחליט על מדיניות הברית הצפון אטלנטית נגד התוקפנות הרוסית, והעובדה כי המסעדה המקומית בחרה להציע למשתתפי הוועידה ולאורחים "סלט רוסי" עוררה ביקורת חריפה והרמת גבות.

"סלט רוסי בפסגת נאט"ו? אני קצת מופתע מבחירת המנה הזו", אמר עיתונאי ספרדי בשם אינאקי לופז לכלי התקשורת הספרדי "לה סקסטה".

סלט רוסי מורכב מתפוחי אדמה, גזר, אפונה ומיונז והוא נחשב למאכל פופולרי במסעדות בספרד, אך משתתפי הועידה הופתעו לגלות כי הוא מוצע להם. למרות הביקורת על הבחירה המוזרה, התברר כי הסלט נותר פופולרי גם במהלך הועידה ולאחר זמן קצר הוא אזל מהתפריט עקב הביקוש הרב.

גם במדינות אחרות באירופה שינו מסעדות רבות שמות של מאכלים פופולריים הנקראים על שם רוסיה והדביקו להם את הם "אוקראינה". בפולין, שם קרוי מאכל פופולרי של כופתאות במילוי גבינה ותפוחי אדמה בשם "פירוגי רוסי" החליטו המסעדות לשנות את השם מאז פרוץ המלחמה ל"פירוגי אוקראיני".