זאב אלקין
זאב אלקין צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה היום (חמישי) את ההצעה לתיקון חוק המכר שקידמו שר הבינוי והשיכון זאב אלקין ומשרדו.

על פי התיקון תוגבל הצמדת מחירי הדירות. נכון להיום נהוג להצמיד את מחיר הדירה כולו למדד תשומות הבנייה והרוכש משלם את עליית המדד על כל רכיבי מחיר הדירה, גם על אלה שאינם מושפעים מהמדד, כגון – מחיר הקרקע, הרווח היזמי והמע"מ.

מעתה, חברות הבנייה יוכלו להצמיד למדד רק עד 40% ממחיר הדירה. כלל הסכום שישולם עם כריתת חוזה המכר לא יוצמד כלל, ובכל מקרה תשלומים שלא יפחתו מ-20% ממחיר הדירה לא יוצמדו למדד כלל.

השר אלקין הביע סיפוק מאישור החוק. "מרגע כניסתי לתפקיד אמרתי שיש לשנות את חוק המכר במטרה להגן על הרוכשים ולקדם שקיפות מולם. זה לא היה פשוט, היו הרבה גורמים שהתנגדו לזה כי הזיזו להם את הגבינה, אבל בסוף למרות שאף אחד לא האמין הצלחנו. תיקון החקיקה שאושר היום הוא תוצאה של עבודת מטה מורכבת אשר בוצעה במשרד על ידי האגפים השונים, תוך קיום שיח משמעותי עם כלל הגורמים הרלוונטיים בשוק הנדל"ן ודיונים אינטנסיביים בוועדת הכספים בראשות חברי אלכס קושניר ותמיכה רחבה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' ויתר חבריי בוועדה לקידום תיקון עוול של שנים".

אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון הוסיף, "זהו יום חשוב לרוכשי הדירות החדשות בישראל, הכנסת תיקנה עוול של שנים ומעכשיו רוכשי הדירות כבר לא יופתעו במועד המסירה. אני גאה בצוות המשרד שעשה עבודת מטה מעמיקה ושמח על שיתוף הפעולה שקיבלנו מכל מקום".