מיכל שיר
מיכל שירצילום: Yonatan Sindel/Flash90

החוק להכרה באחים שכולים של ח"כ מיכל שיר סגמן מתקווה חדשה עבר בקריאה שנייה ושלישית ויצטרף לספר החוקים של מדינת ישראל.

מטרת החוק היא להכיר באחים ובאחיות שכולים ולהסדיר את מעמדם כך שיקבלו באופן רשמי ומסודר את הזכויות המגיעות להם.

בנוסף, החוק יעניק לאחים השכולים זכויות נוספות, ביניהן: הרחבת גיל הסיוע ללימודים אקדמיים, מתן הסיוע ישירות לאח השכול וזכאות לטיפולים אלטרנטיביים.

החוק עוכב בימים האחרונים על ידי האופוזיציה והקואליציה ששקלו שלא להכניס אותו להסכמות במסגרת פיזור הכנסת, אך בלחץ ח"כ שיר ואנשי יד לבנים הוא הגיע לכדי אישור.

ח"כ מיכל שיר סגמן סיכמה: "לאחר מאבק ארוך של שנים, הצלחנו. חוק ההכרה באחים ואחיות שכולים כחלק ממשפחת השכול באופן רשמי עבר בקריאה שלישית ואחרונה. החוק מכיר באחיות ואחים השכולים לא רק במובן הטכני, אלא גם במובן המהותי. הכרה שגם להם קרה משהו. שהם לא שקופים. היום הם מקבלים הכרה מהמדינה. היום המדינה אומרת לאחים ולאחיות בקול חד וברור אנחנו רואים אתכם - אתם כבר לא לבד".

יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, בירך על אישור החוק וסיפר כי "בימים האחרונים, ככל שהתגברו הקשיים והבעיות שנבעו מהמצב הפוליטי המורכב, התמלאתי תחושת שליחות ואחריות ואני שמח שהצלחנו להתגבר על כל המכשולים שנקרו בדרכנו. קשה להפריז בחשיבות החוק הזה, שלראשונה, יעניק לעשרות אלפי אחיות ואחים שכולים, את התחושה שהם כבר לא שקופים.

''במשפחות רבות, מטבע הדברים, האחיות והאחים הם נושאי לפיד הזיכרון וממשיכי דרכם של החללים, ולא יעלה על הדעת שמדינת ישראל לא תכיר במעמדם, בצרכיהם ובזכויותיהם. תודה רבה לכל מי שסייע במעלה הדרך: לחברת הכנסת מיכל שיר על קידום החוק, לשר הביטחון בני גנץ על התמיכה, ולחברי הכנסת עידית סילמן ומופיד מרעי שסייעו ודחפו לאישור החוק בוועדה חרף הקשיים", הוסיף בן שם.