תאמר נפאר
תאמר נפארצילום: כאן חינוכית

ראש העיר עכו שמעון לנקרי הורה לבטל הופעה בעכו של הראפר הפלסטיני תאמר נפאר, שתומך בגלוי ב-BDS.

ההופעה אמורה הייתה להתקיים בעכו במסגרת אירועי הקיץ למגזר הערבי בעיר שמארגנת העירייה. אולם, תושבי העיר ובתוכם שמוליק מוסקוביץ', רכז עכו במפלגת עוצמה יהודית בראשות ח"כ איתמר בן גביר, דרשו מראש העיר לפעול נגד הופעתו של הראפר המסית.

לאחר שראש העיר לנקרי הודיע על ביטול ההופעה, מוסקוביץ' הודה לראש העיר על הטיפול המהיר ואמר: "תומכי טרור לא יכנסו לעכו ונמשיך להיאבק שכך יקרה גם בעתיד".

כזכור, בעבר משרד הרווחה והביטחון החברתי בראשות השר מאיר כהן עצר את תמיכתו בתשדיר בכיכובו של נפאר לאחר שיו"ר 'עוצמה יהודית' ח"כ איתמר בן גביר פנה במכתב לשר הרווחה והזהיר כי "מדובר במוזיקאי קיצוני, לאומני ומסית הידוע במסרים האנטישמיים והאנטי-ישראליים שלו, שתומך בגלוי ב- BDS, תנועה הקוראת לחרם על מדינת ישראל, מגדיר את עצמו 'פלסטיני בעל אזרחות ישראלית' והשווה את ישראל לנאצים".

ח"כ בן גביר הביא דוגמאות נוספות במכתבו: "נפאר תועד לפני כשנתיים במהלך הופעה בארצות הברית אומר 'אני לא יכול להיות אנטישמי לבד, בואו ננסה יחד'. להקת 'דם' אותה הקים פרסמה בשנת 2001 שיר בשם 'מין ארהאבי?' ('מי הטרוריסט') אשר מאשים את ישראל בטרור כנגד הפלסטינים, מצדיק את פעולות הטרור הפלסטיניות באינתיפאדה הראשונה במדיניות הכיבוש הישראלית ואף משווה את ישראל לגרמניה הנאצית".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני מברך את ראש העיר ששוב מראה שגם לחופש הביטוי יש גבולות. כמו שבעבר ביטל את הצגת עינת וייצמן בפסטיבל עכו שהייתה לטרור ושנאה כך גם פעם ביטל את הופעת 'הזמר' הפרובוקטיבי שמסית לאלימות ושנאה. הגיע הזמן לומר כן לתרבות ואמנות לא לשנאה והסתה. נמשיך לפעול שתאמר נאפר יופיע רק ברמאללה ובעזה".

עו"ד מיכאל ספרד המייצג את תאמר נפאר הבהיר במכתב ששיגר לערוץ 7 כי מרשו אינו אנטישמי. לדבריו, הקביעה כי מדובר באנטישמי היא חסרת שחר, דיבתית, פוגענית ומסבה למרשי עוגמת נפש רבה ונזקים עצומים, כלשונו.

"מרשי הוא אמן ידוע ופעיל חברתי ופוליטי, המחזיק בראיית עולם הומניסטית המאמינה בקדושת חיי אדם, כל אדם, בזכויות של כל בני -האדם לכבוד ולחירות. תפיסותיו אלה באות לידי ביטוי בשיריו ובפעילותו וגם אם עמדותיו הפוליטיות מנוגדות באופן קוטבי לאלו של הקו המערכתי של ערוץ 7 אין הדבר מתיר לכם להעליל עליו עלילות שווא".

"האשמתו של מרשי באנטישמיות פוגעת בו קשות. האשמה באנטישמיות היא עניין רציני וחמור לכל אדם, שהרי קשה לחשוב על דבר מגונה ונתעב יותר מתפיסת עולם התומכת באפליה, בדיעות קדומות ובעוינות כלפי יהודים בשל היותם יהודים. אבל האשמה זו כואבת במיוחד ופוגענית במיוחד לשם הטוב של אדם כמרשי, שנאבק בגזענויות ומתבטא נגד אפליות מכל הסוגים".