לפיד והרצוג
לפיד והרצוג צילום: לע"מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל אירחו אחר הצהריים (חמישי) את ראש הממשלה הנכנס יאיר לפיד ורעייתו ליהיא בבית הנשיא בירושלים.

בפתח הפגישה אמר הנשיא: "אנחנו נמצאים בתקופה של בחירות חדשות. בחירות חמישיות בתקופה כל כך קצרה, הן מאוד לא בריאות למדינה. עלינו לזכור שקודם כל, בראש ובראשונה, יש מדינה לנהל, מדינה להוביל, מדינה שצריכה לטפל בצרכי האזרחים שלה, גם אם יש בחירות".

"אני רוצה לברך אותך ולאחל לך בהצלחה, ידידי יאיר לפיד. אתה מגיע לתפקיד הזה עם ניסיון רב, עם כישורים רבים והוכחת גם יכולת פוליטית לא מבוטלת - היו לנו גם לא מעט התכתשויות בעבר. אני מאחל לך המון הצלחה, כי ההצלחה שלך היא הצלחת המדינה, בלי קשר לבחירות. בחירות זה בחירות, ניהול המדינה זה ניהול המדינה. אני מציע את עזרתי ותמיכתי כמו שעשיתי עם כל ראש ממשלה, וגם איתך. אני בטוח שנשתף פעולה יחד בצורה מוצלחת", הוסיף.

לפיד אמר להרצוג: "אני דווקא שמח שהזכרת את זה שהיו לנו בעבר התכתשויות, כי היו לנו התכתשויות פוליטיות - תוך שאנחנו מכבדים אחד את השני, שומרים על השפה וזוכרים שגם אם יש לנו ויכוח, הוא ויכוח למען מטרה משותפת, מחלוקת לשם שמיים".

"יהיה לנו מבחן גדול לחברה הישראלית בתקופה הקרובה - איך לשמור על המחלוקות שלנו רק לשם שמיים, או לשמה של מדינת ישראל. אז באתי הנה לקבל תזכורת וברכת הד

מוקדם יותר התקיים טקס מצומצם בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות נפתלי בנט ולפיד. בטקס השתתפו בכירי שתי הלשכות ובני משפחותיהם של ראש הממשלה הנכנס והיוצא.

בהמשך התקיימה פגישת חפיפה בין בנט ולפיד במסגרתה העביר ראש הממשלה היוצא את עיקרי הסוגיות הביטחוניות והמדיניות של מדינת ישראל.

בנט אמר ללפיד בטקס, "התפקיד המאוד מיוחד הזה, והמדינה הזאת - לא שייכת לאדם אחד, היא שייכת לכל עם ישראל. אני מעביר לך את מקל השליחים המקודש, ואת האחריות על מדינת ישראל. אני מאחל לך שתשמור עליה ושה' ישמור עליך. יאיר, כל שבת אנחנו מברכים את הילדים: 'ישימך ה' כאפרים וכמנשה, יברכך אדוני וישמרך, יאר ה' פניו אליך ויחנך, ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום'. בהצלחה אחי".

"ליהיא, אני רוצה לומר, זה מאוד לא קל להיות אשת ראש הממשלה. אבל היציבות בבית, החום בבית, המקום שאתה יודע, כולם בשבילך בלי שום אינטרסים, בלי כלום, זו באמת אבן היסוד להצלחה של יאיר", הוסיף.

לרעייתו אמר, "גילת את מהממת, את משהו. הילדים, אני יודע שהייתה שנה לא קלה אבל מה שאמרתי לכם בתחילת הדרך - כולנו ביחד בשביל המדינה. אז אתם שילמתם מחיר בשביל המדינה וביחד".

יאיר לפיד אמר: ""באופן מופלא כלשהו אמא שלי אמרה לי את אותה ברכה, לפני 25 דקות. את מה שיש לי להגיד אני עוד אגיד. אני עבדתי תחת ראשי ממשלות, אני הכרתי ראשי ממשלות. אתה איש טוב וראש ממשלה מצוין, ואתה חבר טוב. זה לא טקס פרידה כי אין לי שום כוונות להיפרד ממך".

צילום: חיים צח וקובי גדעון, לע"מ
צילום: חיים צח וקובי גדעון, לע"מ
צילום: חיים צח וקובי גדעון, לע"מ
צילום: חיים צח וקובי גדעון, לע"מ
צילום: חיים צח וקובי גדעון, לע"מ

רך, בדיוק כי זו הייתה הדרך שלך כל חייך", סיכם.