אילן יפרח, עידית שילה וד"ר ציפי ריין
אילן יפרח, עידית שילה וד"ר ציפי ריין באדיבות המצולמים

ביום חמישי הקרוב תושק שנת הלימודים הראשונה במכון ריין ללימודי משפחה בראשות הפסיכולוגית ד"ר ציפי ריין המספרת בראיון לערוץ 7 על המכון ועל הצפוי בשנת הלימודים הבאה.

"מדובר במכון שמתעסק בלימודי משפחה והמטרה היא למנוע בעיות מראש. לא לטפל בזוגות שכבר יש להם קשיים ובעיות אלא לקחת זוגות צעירים, הורים צעירים ולעשות מניעה של בעיות בעזרת כלים מעולם הטיפול, וללמד גם איך לריב וגם איך פותרים מריבות", אומרת ריין.

האם הזוגות הצעירים שעדיין לא חוו משברים של ממש מבינים את הצורך באותו תהליך של מניעה מראש ד"ר ריין סבורה שהדור מתקדם בהחלט לכיוון הבנת הצורך שבכך. "אנחנו פוגשים כיום מקצועות חדשים שנוצרו באחרונה כמו הנחיית הורים והנחיית מיניות. אלו מקצועות שנועדו למנוע בעיות מראש. כך יהיה גם בקורס הקרוב של יעוץ זוגי שבו אנחנו נכשיר יועצות ומאמנות להיפגש עם זוגות שהם נורמטיביים אך שזקוקים לכלים והדרכה כיצד להתנהל טוב בזוגיות שלהם". לדבריה ככל שעובר הזמן היא פוגשת דור שמבקש זאת יותר ויותר. אם בראשית הדרך ההתמקדות הייתה בטיפול בזקוקים לסיוע בעקבות משברים, הרי שכיום עולה ומתחזק הביקוש למניעה.

להרשמה לכנס לחצי כאן

לשאלתנו אם לא נכון לתת לזוגות הצעירים לחוות משברים קטנים על מנת להבין את הצורך בטיפול וסיוע שימנעו את המשברים הגדולים, אומרת ריין כי אכן אין מנוס ובסופו של יום כולם חווים משברים מעצם המפגש והחיים המשותפים של שני אנשים שונים, ואולם נכון לתקן ולטפל מוקדם ככל הניתן, ראשוני ככל הניתן וכשהמשבר קטן ככל הניתן.

הליווי לזוגות הצעירים ניתן במכון שהקימה ריין על ידי סטודנטיות, יועצות ומנחות העושות שימוש בשיטה טיפולית סדורה ובעזרתו הן מובילות את הליווי לזוגות. הכנס המתוכנן ליום חמישי הקרוב יהיה פתוח לכלל הנשים וכדי להגיע לנשים רבות הוא יתבצע בזום, "בפיג'מה או תוך כדי ההכנות לשבת", כלשונה.

אחד האתגרים שיידונו בכנס הוא אתגר החופש הגדול שאימהות רבות (וגם סבתות) שפניהן מתכרכמות כשהן רק נזכרות בו, אך לדברי ריין ניתן להפוך אותו למוקד של שמחה ואנרגיה חיובית על ידי ניהול נכון של העומס. האם ההתמודדות עם אתגרים שכאלה שונים בין מגזרים שונים? ד"ר ריין סבורה שההבדלים קטנים ואולי נוגעים לאופן בו מונגשות דרכי ההתמודדות, אך במהות העניין האתגרים דומים, העומס דומה והלחץ דומה.

בהמשך השנה, מספרת ריין, יתקיימו מפגשי לימוד והדרכה של תהליכי התמודדות עם משברים שונים. לדבריה מחקרים מגלים שכשבעים אחוזים מהזוגות היו יכולים להימנע מצורך בטיפול אם רק היו מודרכים באופן נכון, ואל שבעים האחוזים הללו מבקשת ריין להגיע דרך היועצות והמאמנות שלומדות וילמדו בקורס שיפתח בקרוב.

להרשמה לכנס לחצי כאן

תוכנית הכנס
תוכנית הכנס יח"צ
תוכנית יעוץ זוגי
תוכנית יעוץ זוגי