עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר צילום: ערן שלמה, שיק

עם עורך הדין עדי קידר, מייצגו (מטעם ארגון 'חננו') של העצור היהודי החשוד ברצח פלסטיני סמוך לאריאל, ביקשנו להתעדכן אודות מצבו ומצב חקירתו לאחר הארכת מעצרו להמשך חקירה ובירור נסיבות האירוע בו מצא את מותו הערבי.

"מאז שהסתיימה מניעת המפגש, החקירה מרוכזת על ידי המשטרה ולא על ידי השב"כ כי החשוד לא שיתף פעולה עם השב"כ", אומר עו"ד קידר ומעיר כי ככל שהחקירה מתקדמת מתבררת תמונה לפיה "מדובר באירוע שמי שפתח בו הם הפורעים הערבים. אמנם אחד מהם מצא את מותו, אבל מתברר שמי שיצר את הסיכון הוא הם שזרקו אבנים וכו'".

נסיבות האירוע מתבררות בין השאר כאשר מתבררת הגעת כוחות ביטחון למקום בעקבות הסכנה שריחפה מעל הילדים שטיילו בקבוצה, ולהערכתו של עו"ד קידר הדברים יתבררו גם לגופי החקירה ולא רק לו עצמו, כפי שנראו לו הדברים כבר בתחילת הדרך.

קידר מציין כי המשטרה הציגה בתחילה תמונה חלקית ומגמתית כאשר לא יזמה גביית עדויות מהילדים שהיו שותפים לטיול, אלא רק מהערבים, אך ככל שהמשטרה נדרשת להרחיב את תמונת הנתונים שנאספים בידיה הולכת ומתבררת התמונה גם לבית המשפט.

"מתברר שזה היה אירוע שהתרחש בעקבות אירוע לאומני מהצד הערבי. הנרטיב חייב להתהפך, שיהיה ברור שמי שגרם לזה הם הפורעים הערבים, ונסיבות המוות צריכות להתברר. אנחנו לא יודעים להגיד בדיוק איך זה קרה, ואני מאמין שהחקירה תוביל לכך שלכל היותר, אם זה נעשה על ידי החשוד, זה נעשה כאקט של הגנה עצמית".

בין העדויות שהגיעו רק בשלבים מאוחרים יותר למשטרה גם הקריאה של הילדים ושל העצור לעזרת המשטרה כאשר חשו מותקפים ומוקפים בידי הפורעים. "עניין סכנת החיים מתברר מהעדות שלהם, של הילדים. הם שהיו במקום". לדבריו "היו מספר פעולות שנעשו ומבחינה אובייקטיבית ברור לכל בר דעת שאם אדם זועק לעזרה והמשטרה מבוששת לבוא והסיכון נמשך התוצאות הן קשות".

קידר מספר כי מעדויותיהם של הערבים לא ניתן לגבש לפי שעה גרסה סדורה אחת, ומדיווחי התקשורת עולות מספר גרסאות. לשאלתנו אם העובדה שהתקשורת מתארת את הפרשה תחת הגדרת העצור כ'הרוצח' מטרידה אותו, משיב קידר כי הוא "לא מתרגש מזה. לא מה שהתקשורת אומרת או מה שהערבים אומרים או מה שהשופט במעצר אומר הם שיקבעו אלא הראיות, וכרגע הראיות מתחילות להתברר ככאלה שמדברות על סכנת חיים".

על פרשת הגרירה של העצור ללא בגדים אומר קידר כי הדבר נגרם מעצם העברת העצור לחקירת שב"כ באופן בלתי מוצדק שכן המשטרה הייתה צריכה ויכולה לבצע את התחקור בצורה אחרת לחלוטין וללא דרכי הפעולה של השב"כ. "מדובר בסיפור מאוד מצער. התרעתי מהיום הראשון שאם זה יעבור לחקירת שב"כ התיק יסתבך. אין סיבה שחקירה מהסוג הזה תהיה במרתפי השב"כ. עובדה היא שהדברים מתבררים כעת במשטרה. לא מדובר באירוע ביטחוני".

על גרירתו של העצור הוא אומר כי זו התרחשה "בעקבות קריסה של החשוד שהיה עייף ותשוש בחקירות, הוא התפרק בחקירות ובמקום לטפל בו התייחסו אליו כמו סמרטוט. שב"כ מביא אדם לקצה גבול היכולת ורוצים ממנו שימסור גרסה. זה מה שהאריך וסיבך את החקירה ואולי גם יקשה להגיע לחקר האמת".

את האירוע כולו מסכם עו"ד קידר ואומר כי מדובר ב"אירוע שבו ילדים יצאו לסיור והותקפו בצורה קשה. האירוע יכול היה להסתיים בצורה אחרת לחלוטין".