דני דנון
דני דנון צילום: אורן כהן

יו"ר הליכוד העולמי דני דנון, לשעבר שגריר ישראל באו''ם, החליט השבוע לחזור לחיים פוליטיים ולהתמודד בפריימריז של הליכוד.

בראיון לעיתון מעריב סיפר דנון מה השתנה ביחס שלו לנתניהו, לאחר שבקדנציה הקודמת שלו בכנסת נרשמה מתיחות ביחסים ביניהם.

"קרו שני דברים: הראשון הוא שמבחינה מדינית הליכוד והציבור זזו ימינה. החלטות כמו הקפאת בניה ולחץ אמריקאי על ישראל לא התרחשו בשנים האחרונות ויש תזוזה לעמדות שאני מאמין בהם. והשני הוא שיצא לי לעבוד עם נתניהו בנושאים מסויימים בניו יורק כשהוא היה גם ראש הממשלה וגם שר החוץ והעבודה המשותפת קירבה בינינו".

"ראיתי את ביבי בפעולה, הבחנתי בנחישות שלו ולמדתי להעריך אותה", סיפר דנון. "הוא היה מתקשר אלי באמצע הלילה. כשהוא היה צריך תשובה על משהו, הוא לא חשב פעמיים כשאמר למאבטחים להעיר אותי. הבדלי השעות בין ארצות הברית לישראל בכלל לא היו פקטור בשבילו. פעם היינו צריכים לדבר בנושא בטחוני שאי אפשר לשוחח עליו בפלאפון. זה היה ביום שבת לפנות בוקר. קמתי ונסעתי לשגרירות במכנסי ספורט ונכנסתי לחדר התקשורת שיש בו מערכת לשיחות מסווגות. אנשים הסתכלו עלי, איך באמצע החורף אני נכנס למשרד ממלכתי במכנסיים קצרים כדי לדבר עם ראש הממשלה. אבל לי זה היה טבעי. לפעמים זה קצת הציק באותו רגע, אבל בבוקר הערכתי את הנחישות של נתניהו להשיג אותי בכל מחיר".

דנון נשאל איך התחושות בליכוד לאחר ההחלטה של בנט ללכת לבחירות, וענה: "יש אנרגיות. אחת הסיבות שהליכוד היה באופוזיציה היא שרבים מתומכי התנועה נשארו בבית בסבב באחרון בגלל אכזבה או עייפות החומר. אבל עכשיו, אחרי השנה עם הממשלה הנוכחית, יש תחושה שאנשים הבינו את המשמעות ולא ישבו בחיבוק ידיים. אני מזהה בליכוד התעוררות רבה ורצון לפעול לשינוי".

דנון נשאל איך מערכת היחסים שלו עם טראמפ, וסיפר: "טובה מאד. פגשתי אותו כשהייתי חבר כנסת עוד לפני שהוא חשב לרוץ לנשיאות ונוצר קשר חם. הוא מאד ישיר, ויכול להיות גם מאד בוטה, ובהתחלה היו מתחים כי הוא ניסה לקדם מהלך מדיני וחשב שאנחנו לא משתפים איתו פעולה. רק אחרי שהוא הבין שהפלסטינים בכלל לא בכיוון, הוא נתן אור ירוק ויחד עם הצוות שלו קידמנו את מעבר השגרירות, יציאה מהסכם הגרעין, הכרה ברמת הגולן ועוד דברים שזכו לפחות כותרות. הוא מאד לבבי.

"בפעם הראשונה שבא לנאום באו"ם הייתה ציפייה מתוחה לקראתו, כי לפני כן הוא דיבר נגד האו"ם ואמר שהוא רוצה למכור את הבניינים שלו ולהפוך אותם לבתי מלון. אז כשהוא נכנס לראשונה לנאום באו"ם כולם התחילו לצחוק עוד לפני שהוא פתח את הפה. אבל טראמפ נתן שם נאום טוב ויצא למסדרון עם המאבטח. הלכתי לברך אותו ומצאתי את עצמי עומד איתו במסדרון האחורי לבד. טראמפ אמר לי, ראית איך הם אהבו אותי פה? וביקש מהמאבטח לצלם את שנינו. מאז, בכל פעם שהייתי מגיע לאירועים, הוא היה מזהה אותי ואומר, לא האמנתם שאעביר את השגרירות לירושלים, נכון? הוא היה מאד גאה בזה, כי רוב הנשיאים לפניו הבטיחו את זה בקמפיין הבחירות ושכחו את ההבטחה ביום שאחרי. טראמפ היה הראשון שהבטיח וקיים".

דנון כיהן כסגן שר הביטחון, וכשר המדע, התעופה והחלל וכיום הוא מתכנן לשוב ולכבוש את הזירה הפוליטית הארצית. "אני מייעץ, שומע ובעיקר בקשר עם השחקנים בזירה", הוא מפרט את הדרך לשם. "אני מאמין בזכות שלנו על ארץ ישראל ובניגוד לעבר, כשהיינו במקום של מבקשים עזרה וסיוע, היום יש לנו יכולות לעזור למדינות אחרות. כשאהיה במקום של מקבלי ההחלטות, אדחוף לשם".

''אני לא מתכוון להתמודד נגד נתניהו כי זה חסר סיכוי. הדבר הנכון הוא לתמוך בו ולהציג את מועמדותי בליכוד. אני איש תנועת הליכוד משחר נעורי ומתכוון לחזור לעשיה ציבורית ולפעול בזירה הפוליטית כי אני מאמין שהכנסת והממשלה הם המקום החשוב ביותר להשפיע על העתיד. אין לי ספק שאגיע למקום גבוה מאד".