משרדי אונסק"ו בפריז
משרדי אונסק"ו בפריזצילום: רויטרס

בעוד אלפי אזרחים מוצאים את מותם במלחמה באוקראינה, ראשי ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, אונסק"ו, הקדישו זמן רב להגנה דווקא על מרק הבורשט האוקראיני המפורסם.

ראשי הארגון הודיעו כי החליטו להכניס את מרק הסלקט המפורסם, הבורשט, לרשימת המורשת התרבותית של הארגון מאחר ולטענת ראשי הארגון "המרק נמצא בסכנת הכחדה וזקוק לשמירה דחופה" בעקבות המלחמה. בהודעת אונסק"ו נמסר כי "המלחמה באוקראינה מאיימת על המשך בישול הבורשט".

לאורך ההיסטוריה התקיים מאבק סביב מוצאו של מרק הבורשט, הנחשב כפופולרי במיוחד במדינות מזרח אירופה, כאשר רוסיה ואוקראינה טענו כי הן אלו שאחראיות על המצאת המרק. ברשתות החברתיות התנהל בשנים האחרונות עימות פומבי בין גולשים מאוקראינה ורוסיה סביב מולדת המרק, מה שהוביל לכינוי "מלחמות הבורשט".

החלטת אונסק"ו התקבלה בהתלהבות גדולה באוקראינה. "הניצחון במלחמה על הבורשט הוא שלנו! אנחנו גם במלחמת הבורשט וגם במלחמה הזו. נשתף בשמחה את הבורשט והמתכונים שלו עם כל המדינות המתורבתות. וגם עם הלא מתורבתות, כדי שיהיה להן לפחות משהו טוב, טעים ואוקראיני", אמר שר התרבות של אוקראינה, אולכסנדר טקצ'נקו.

ברוסיה גיכחו על החלטת אונסק"ו להכניס את המרק לרשימת המורשת התרבותית וטענו כי מדובר במרק רוסי מסורתי. דוברת משרד החוץ במוסקבה, מריה זכארובה, שיגרה עקיצה למדינות מערב. "לבורשט שלנו אין צורך בשמירה אבל הוא צריך להיות נתון להרס מיידי ומוחלט על הצלחת. חומוס ופילאף הוכרזו כמאכלים לאומיים של כמה עמים. אבל לפי הבנתי הכל נתון כעת לאוקראיניזציה", כתבה זכארובה בחשבון הטלגרם שלה.