בית הכנסת עדס שוחזר

נשיא בית הכנסת הגדול עדס בשכונת נחלאות בירושלים, יחזקאל נואמה, הלך הבוקר (ראשון) לעולמו בגיל 105. בנוסף שימש כנשיא חברת קדישא לעדה הספרדית בירושלים.

נואמה נחשב לאחד ממנהיגי הקהילה החלבית בירושלים וחרף גילו המופלג המשיך להגיע לתפילות בבית הכנסת גם בשנים האחרונות.

הלווייתו תצא היום בשעה 15:30 מביתו שברחוב רש"י 76 בירושלים לבית הכנסת עדס. משם יצא מסע ההלוויה להר המנוחות. משפחתו תשב שבעה בבית הארחה בשכונת בית וגן, ברחוב הפסגה 8 בעיר.

"נשיא בית הכנסת הגבאי הנכבד והמפואר משכים ומעריב שרומם והאדיר את תפארת הפיוט ושירת הבקשות לארץ ולעולם", ספדו מתפללי בית הכנסת.

בית הכנסת עדס הוא המפואר מכל בתי הכנסת בנחלאות. הוא הוקם בשנת 1901 על ידי בני משפחת עדס מחלב שבסוריה והוא קרוי על שם עובדיה יאשיהו עדס ויוסף יצחק עדס.

בית הכנסת עטור בציוריו של הצייר יעקב שטרק שסיים את הציורים בשנת 1912. מדובר בעבודת עיטור מרשימה על כל חללו הפנימי של בית הכנסת. העיטור, אשר נחשב ליצירת האמנות העברית המונומנטאלית המוקדמת והחשובה ביותר, כלל את סמלי 12 השבטים, פסוקים ועיטורים צמחיים.

ביצירתו של שטרק בבית הכנסת עדס בולטים סמלים שאימצה התנועה הציונית משנותיה הראשונות: מנורה, מגן דוד ואותיות עבריות. עבודתו בבית הכנסת הייתה לסמל האומנות העברית המתחדשת, וללא ספק ליצירה העברית והציונית גדולת הממדים של ראשית המאה ה-20.

בשנת 2015 חודש בית הכנסת בעבודה של רשות העתיקות, במימון פרויקט 'ציוני דרך' של משרד ראש הממשלה ועיריית ירושלים.

בנוסף הוחלט כי בית הכנסת ייפתח לציבור הרחב. על גדר בית הכנסת ועל הקיר הצפוני נקבעו שלטי "תמונה באבן", המציגים תצלומים מאלבומי משפחות משכונת נחלת ציון, בני הקהילה ואף קטעי שמע מהמורשת המוזיקלית הוותיקה של הקהילה החלבית.

עוד קיימים בבית הכנסת אוצרות אמנות ותרבות כהיכל מקורי (1901) שנעשה בידי אמנים מסוריה ובימה ושבכה ששוחזרו בידי האמן יגאל תמיר, בן השכונה. הרהיטים עשויים מלאכת מחשבת בעבודת דמשק ופסיפס של כתר ארם צובא. בחורף, מתקיימת בו בשבתות "שירת הבקשות" - אוסף פיוטים המושרים על ידי הקהל בבית הכנסת לפני תפילת שחרית.