רכבי יהודים נחסמים בדרך לחומש
רכבי יהודים נחסמים בדרך לחומש צילום: ישיבת חומש

החסימות בדרך לחומש והפיקוח נגד הישיבה ורבניה במקום, יוצרות תסיסה קשה בקרב החיילים המשרתים בחטיבת שומרון. התסיסה גרמה לאירועים חריגים שהשיא בהם - סדרת סירובי פקודה.

כתב Ynet אלישע בן קימון דיווח כי באחד מהמקרים, כך לפי עדות של עד ראייה, חייל נשלח לג'יפ של אחד הקצינים לאחר שהתבקש לבדוק כלי רכב של מתנחלים ופלסטינים. החייל סירב ואמר: "לא בשביל זה התגייסתי". החייל זומן לשיחת הסבר על משמעות המשימה במקום.

במקרה אחר, כך לפי עד ראייה נוסף במקום, עלו כמה מתיישבים באופן רגלי לכיוון חומש, ועברו במחסום הצבאי מבלי שניתן להם אישור. בשלב מסוים החיילים שהיו במקום החליטו ללוות אותם מבלי שנדרשו לכך. "המפקד בגזרה קרא להם לחזור, אבל הם החליטו להמשיך ללוות את הקבוצה שהייתה בדרכה לישיבה", סיפר אותו העד.

באירוע חריג שלישי העיד אדם שהיה במקום כי מפקד כוח ביקש מאחד החיילים לחסום ציר גישה עבור המתנחלים, וזה החליט לסרב, החייל הוציא את המפתחות מהג'יפ, כיבה את הרכב והחליט לעזוב את המקום.

בתגובה לפרסום בצה"ל אמרו שאינם מכירים את האירוע. "המציאות של הלוחמים ביהודה ושומרון היא מורכבת וכרוכה בהתמודדות מול אוכלוסיות שונות", הסביר גורם ביטחוני. "זה נכון לא רק לחומש. כל חייל שמגיע לתעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון עובר הכנה".

מצה"ל נמסר בתגובה כי "המדיניות של כוחות הביטחון באשר ליישוב המפונה חומש לא השתנתה. צה"ל פועל ויפעל במרחב בהתאם להנחיות הדרג המדיני".