10 אחוזים
10 אחוזים צילום: שאטרסטוק

פעם היתה לי פיצריה, אהבתי לפתוח אותה בבקרים, להתפיח את הבצק ולהכין את כל התוספות. זו היתה תקופה מיוחדת, ועד היום אני זוכר אותה לטובה.

ערב אחד, בעודי מפנק את הלקוחות, מצאתי את עצמי עֵד לסיטואציה אחת, רגע מתוך אינסוף רגעי יחסי הורים-ילדים, בזמן הזה שנקרא "החופש הגדול".

"אבל אני רוצה עם תירס!" רטנה הילדה. "אני לא אשלם 5 שקלים בשביל תוספת של כמה פתיתי תירס על 2 משולשים!" אמר האב, "תאכלי זיתים כמו כולם, או שתאכלי פיצה 'בלי כלום'!" "אני לא אוהבת זיתים, ואני לא אוהבת 'בלי כלום'", התעקשה הילדה.

בשלב הזה האבא כבר איבד את הסבלנות וענה לה בכעס: "למה את חייבת להיות אחרת?" הילדה הפנתה את גבה לדלפק, והתרחקה מעט, מנסה לעצור את הדמעות.

לא כל כך הצלחתי להבחין, וזה גם לא משנה, כי כשהגיעה הזמנה חדשה: "'עם תוספות' בבקשה".

מצאתי את עצמי שואל: "עם תירס, או בלי תירס?" נשארתי עם לב מכווץ.

ללא עלות: כנס 'משפחופש' - לנצל את החופש לחיזוק התא המשפחתי>>

החופש הגדול

המעבר בין השעתיים-שלוש שאנחנו חולקים עם הילדים שלנו במשך השנה, לימים ולילות שלמים במשך 60 יום - הוא לא פשוט. מדובר בפער אמיתי והוא מאתגר אותנו מאד.

הרי רוב השנה אנחנו קמים בבוקר, מתארגנים, מפזרים את הילדים ופוגשים אותם שוב בצהרים, או בערב. אנחנו מסתדרים עם מצוין בדרך כלל. זו משפחה, ומשפחה זה נהדר, אבל אז מגיע החופש הגדול… ואיתו הדרישה למחויבות אחרת לחלוטין, אנרגיות, כסף, זמן, וכמובן תשומת לב.

׳אבא אוהב אותך!׳

האב ההוא מהסיטואציה בפיצרייה, אוהב את הילדה שלו, אני בטוח. פשוט הסבלנות שלו כבר פקעה מזמן, עוד כשהם היו באוטו, בדרך. אולי אפילו קודם, כשהם התארגנו לצאת. אבל לא יכולתי להימנע מלחשוב עליהם, וכמה תיסכול ועוגמת נפש אפשר היה למנוע, אם נבין שזה "לא רק אנחנו", "לא רק אצלנו", והכל עניין של מיקוד והכוונה.

"עוד 10 אחוז - כדי לא לכעוס"

זה "החוק השני של אקרמן". כדאי להכיר. זה עובד ככה: יצאת לנופש שחורר לך את הכיס ב 4,000 ש"ח? שים בצד של הארנק, עוד 400 ש"ח, בשביל "לא להתעצבן". בשביל לא לאכזב את אהובתך הקטנה, שאוהבת תירס על הפיצה. בשביל שתוכל להיות לארג׳ ולקנות להם ארטיקים, בסוף הסיור ב"גן החיות", (למרות שהמחיר מופקע ולא הגיוני).

תנו לי להסביר

400 ש"ח זה רק על חשבון הפרש המחיר, לא על כל הסכום, כן? אל תתחכם. זה יכול להתחיל בפיצה, להמשיך בארטיקים ולהסתעף בסולם ההוצאות בדברים גדולים יותר.

אתה בונה בית חדש במיליון וחצי ש"ח? אשריך. תגיד תודה אלף פעם על הזכות, וגם תשמור עוד 150 אלף ש"ח, בשביל "לא להתעצבן". בשביל לא להתגרש! בשביל לא לכעוס, או חלילה להחריב את הבית הפנימי, כשאתה בונה בית חיצוני, מאבן.

שמלה חדשה היא לא מותרות

כמה מאיתנו מצאו את עצמם ב"ספסל המיובשים", בשעה שהאישה שלהם מודדת שמלות או כיסויי ראש בחנות של מעצבת עילית שלדבריה: 'אין כמוה, אין!'.

ואם אתה כבר שם, והיא כבר משתפת ושואלת: "מה כדאי לי את השמחה הזו או השמלה הזו?" (הל׳ והח׳ במקלדת צמודות, אבל השארתי בכוונה. שמלה = שמחה)

או אז, ממש באותו רגע, תזכור שהמלצתי לך בחום, לקחת איתך עוד כמה ג׳ובות. זה פשוט שווה את השמחה שלה, ותגיד לה באהבה: "קחי את שתיהם, יפה לך". אני מבטיח לך שהשנייה הזו שהיא תחייך אליך, תביא לך ברכה עד בלי די.

מי מיליונר?

אם אתם חושבים שאני איזה גביר שיכול להרשות לעצמו, לפזר פה 100 ש"ח שם 400 ש"ח, ככה, בלי להתחשבן - אתם טועים. כשאני ממליץ לכם להוסיף, "עוד 10 אחוז כדי לא לכעוס" - אני באמת מבקש מכם לגלם ברשימת ההוצאות, גם את התמורה הרוחנית. גם היא מבקשת מקום.

התמורה הזו מיוחדת: גם אם היא לא עושה חור בכיס, כשהיא לא מקבלת מענה, היא משאירה טעם מר, ומכווצת את הלב. אם אתם חושבים ש400 ש"ח זה הרבה, או 100 אלף ש"ח זה הרבה, או ששמלה חדשה זה הרבה - פספסתם.

פספסתם את המהות לשמה אתם יוצאים לעבוד.

מלא ידינו מברכותיך

ה'דמים' (כסף, בלשון חז"ל) איתם אנחנו חוזרים הביתה, יש בהם פוטנציאל: להאדים פנים מכעס, או לגרום לאודם של שמחה והתרגשות!

מה אנחנו מרוויחים כשאנחנו כועסים? כשאנחנו מצמצמים? כלום. נסגר הכלי. אבדה ההזדמנות. כמה הפסד יש ברגע אחד שהילדה שלך, או אשתך, חנוקות מדמעות.

לא הכל גשמי

אנחנו חייבים להכיר בעובדה שישנו רובד גבוה, שלם, שמניע את הדברים, ויש ברכה בכסף - אם הוא מיועד למטרות הנכונות. קחו נשימה עמוקה והגדילו את החלק בתוככם שמאמין שיש מי שרואה את המאמצים הפנימיים שלכם.

אני אתכם בתהליך, וכמו שהזכרתי קודם, התקופה הזאת היא אתגר אמיתי. והיא דורשת תפילה, כוונה, ובעיקר רצון - להיות ב"בין הזמנים", ב"חופש הגדול", לחוות אותם בטוב ובנתינה בלי להשתגע, ובלי לצאת מהכלים.

לבנות קומה חדשה למשפחה שלנו, להרוויח עם כל אחד מהם זמן איכות, ולברך על הזכות שיש לנו משפחה.

רוצים לקבל כלים לנצל את החופש לחיזוק התא המשפחתי? הירשמו עכשיו לכנס של פרויקט המגנט - קהילת הזוגות של ערוץ 7.

הכנס יתקיים ביום חמישי 7.7 בשעה 20:30 בהשתתפות מנחת ההורים הפופולארית זיוה מאיר, ד"ר עליזה בן דוד וגל כהן. ההרשמה ללא עלות בלחיצה כאן>>