ראש הממשלה יאיר לפיד
ראש הממשלה יאיר לפיד צילום: חיים צח, לע"מ

מפלגת 'הליכוד' הגישה עתירה לוועדת הבחירות המרכזית, לרשות השנייה וליועצת המשפטית לממשלה, בדרישה לוודא שראש הממשלה יאיר לפיד ימנע מלהשתמש במשאבי המדינה לטובת קמפיין הבחירות שלו ולהבטיח ששני המועמדים לראשות הממשלה יקבלו זמן מסך שווה בערוצים ללא הטיות פוליטיות.

הפניה מגיעה בעקבות זמן השידור שקיבל לפיד בהצהרתו לתקשורת במוצאי שבת בכל ערוצי החדשות, בזמן שהמועמד לראשות הממשלה בנימין נתניהו לא קיבל זמן שידור.

במכתב ששלח אבי הלוי, היועץ המשפטי של הליכוד, הוא כותב: "אני מתכבד לפנות בשם מפלגת הליכוד, בדרישה להורות למנהלי ערוצי הטלוויזיה והרדיו המפוקחים על ידי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, ביניהם, כאן - תאגיד השידור הישראלי, קשת 12 ורשת 13, לקיים את חובת האיזון בין הדעות השונות ואת חובת האובייקטיביות בשידורים, במסגרת שידורי החדשות והאקטואליה, המשודרים בערוצי הטלוויזיה והרדיו, במהלך תקופת הבחירות לכנסת ה-25".

הלוי מציין כי "מקור של חובות אלה הוא בחוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, תש"ן-1990 ובחוק הבחירות דרכי תעמולה), 1959- תשי"ט ויש ליישמן במהלכו של כל יום שידורים".

"הפרתן של חובת האיזון ושל חן אובייקטיביות בשידורים על ידי אמצעי התקשורת פוגעת פגיעה קשה בחופש הביטוי של אזרחי המדינה והמפלגות ובזכות הציבור לדעת, שכך היא עלולה להשפיע באורח בלתי הוגן על עמדותיו של הבוחר ולהטותו".

"מאז החלה תקופת הבחירות לכנסת, הופרו באופן בוטה חרבת האיזון והאובייקטיביות בשידורים. כך לדוגמה, במוצאי שבת ה- 2 ביולי בשעה 20:48, נשא מר יאיר לפיד, ראש ממשלת המעבר, ויו''ר יש עתיד, הצהרה לתקשורת ממשרד ראש הממשלה בירושלים. הצהרה, שנמשכה כעשר דקות, שודרה בשידור ישיר במהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה השונים".

"הצהרתו של מר לפיד מהווה תעמולת בחירות מובהקת, בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק ובפסיקה. ההצהרה לא כללה דיווח חדשותי או אקטואלי, שראוי היה לדווח עליו לאזרחי המדינה. סמוך לאחר צאת השבת. ואולם למרות זאת, ערוצי הטלוויזיה שידרו את ההצהרה בשידור ישיר בשעת צפיית שיא".

"הליכוד עומד על כך שהפרת האיזון תתוקן לאלתר, שתוקצה למר בנימין נתניהו, יו"ר הליכוד, המייצג את המחנה הפוליטי הגדול במדינה, ראש ממשלת ישראל למעלה מעשור - עד לפני כשנה - מכסת שידורים הזהה לזאת המוענקת על ידי ערוצי הטלוויזיה והרדיו למתחריו הפוליטיים".

עורך הדין הלוי מציין כי "הליכוד עוקב מקרוב אחר היישום של חובת האיזון והאובייקטיביות בשידורים. במידה והפרתן לא תתוקן והן תימשכנה. הליכוד ינקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי להבטיח, כי עקרון האיזון והאובייקטיביות בשידורים. במהלך תקופת הבחירות, יישמרו".