כנר על הגג
כנר על הגגצילום: קובי פינקלר

אמש (שני) עלתה בתיאטרון העברי ההצגה המיתולוגית 'כנר גל הגג' והפעם תחת ניהולו האמנותי של גדי צדקה, כשאת שרביט הבימוי לוקח לידיו נתן דטנר שגם נכנס לנעליו של טוביה החולב.

לצדו עומד הכוריאוגרף אביחי חכם , והמנהל המוזיקלי יוסי בן נון אשר מנצח על התזמורת, כאשר בהצגה נוטלים חלק כ-40 שחקנים ורקדנים בליווי תזמורת חיה.

ההצגה, למרות ההכרות עם הטקסט של שלום עליכם, מגרה בכל פעם מחדש. זה מתחיל עם העובדה שבעת כניסת הקהל עומדים השחקנים על הבמה כאלו הם במלאכת החיים בעיירה אנטבקה, עיירת עלילת המחזה. מושך מהרגע הראשון.

לצידו של דטנר שנוכחות משמעותית יש לו בהצגה (תרתי משמע), משתתפת בה גם סנדרה שדה המגלמת את גולדה אשתו של טוביה, שרי צוריאל בדמות ינטע השדכנית, קובי מאור בדמות הקצב לייזר וולף, ושי גבסו המגלם את מוטל החייט.

סנדרה מספרת כשהציעו לה את התפקיד, הסתנוורה ונהיית משוגעת "אמרתי מיד כן".

כשנשאלה כיצד זה מרגיש לגלם תפקיד שגם אימה השחקנית גלמה בחייה, השיבה סנדרה בכנות: "אמא שלי תמיד אמרה לי שאני מכוערת, שהיא לא אוהבת את החיוך שלי - ביום החתונה שלי, היא אמרה למוני שאני ממש לא בסדר. ואף על פי כן - היא הבן אדם שהכי חסר לי בחיים".

מנכ"ל התיאטרון העברי, גדי צדקה, אמר היום כי "אנחנו גאים להעלות הקיץ את "כנר על הגג", המחזה החשוב ביותר שנכתב אי פעם על העולם היהודי, ושחושף את ההומור , החוכמה, התבונה והצניעות שהיו קיימים בו. זו הפקה חסרת תקדים, וחלק ממנה אתם העיתונאים זוכים לראות היום".

כנר על הגג נחשב למחזמר היהודי הגדול של כל הזמנים. עם הלהיטים הגדולים: לו הייתי רוטשילד, לחיים, ועוד…
טוביה, יהודי עני, אביהן של חמש בנות, מנסה לקיים את משפחתו עפ"י מצוות הדת והמסורת, בתוך סביבה נוצרית שהשפעתה הולכת וגדלה. הוא מתקשה להתמודד עם רצונותיהן של בנותיו הבוגרות, המושפעות מרוח ההשכלה, שבחירתן בחתנים אינה לשביעות רצונו.

בנוסף לצרות מבית, נוחת על המשפחה צו הגירוש, הפוקד על כל יהודי העיירה לעזוב את ביתם בו נולדו וחיו. המחזמר המפורסם מוגש בהפקה מרהיבה, עם כאמור בבימוי חדש ורגיש ובליווי תזמורת בניצוחו של יוסי בן נון.

מנכ"ל התיאטרון העברי, גדי צדקה, מספר ש"כנר על הגג", המחזה החשוב ביותר שנכתב אי פעם על העולם היהודי, החושף את ההומור , החוכמה, התבונה והצניעות שהיו קיימים בו, הם חלק מהתיאטרון העברי. אכן זה כך.

שעתיים ו-45 דקות של יידישקייט אמיתי.