גלי בהרב מיארה
גלי בהרב מיארה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, התייחסה היום (שלישי) לביקורת על כוונת הממשלה למנות רמטכ"ל בתקופת בחירות.

בכנס השנתי של ארגון היועצות והיועצים המשפטיים באוניברסיטת תל אביב אמרה היועמ''שית: "מים סוערים לא יסיטו אותנו מדרכנו... אין זה ניתן ואין זה נכון להקפיא את העשייה הממשלתית. איפוק אין משמעו שיתוק... ההחלטה תתקבל ללא השפעות זרות וממניעים מקצועיים בלבד".

בהרב-מיארה אמרה בכנס כי ממשלת מעבר "ממשיכה אמנם לכהן עד שתכון הממשלה החדשה, אך מרחב הפעולה שלה ואופן הפעלת סמכויותיה, כמו גם של העומד בראשה, שונים משל ממשלה רגילה. ממשלה יוצאת מחויבת באיפוק בהפעלת סמכויותיה לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופה זו. זאת, בין היתר, גם בתחום המינויים לתפקידים ציבוריים".

"נקודת המוצא היא שככלל יש להימנע במהלך תקופת בחירות מאיוש תפקידים ציבוריים. יחד עם זאת, מדובר בנקודת מוצא אשר יש לבחון אותה על פי מכלול נסיבות העניין. כפי שהובהר בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנושא, אין איסור מוחלט על מינויים, אף של בכירים, בתקופת בחירות. השאלה היא שאלה של עובדות ואיזון בין הרציונלים השונים הרלוונטיים לעניין. אין זה ניתן, ואין זה נכון, להקפיא את העשייה הממשלתית... לפיכך, ככל שמידת החיוניות בפעולה השלטונית גוברת, כך תקטן מידת האיפוק הנדרשת, ולהיפך. הכל לפי נסיבות העניין. איפוק אין משמעו שיתוק".

שלשום איימו הח"כים יואב קיש ושלמה קרעי להדיח את היועצת המשפטית לממשלה לאחר הבחירות, אם היא תאשר מינוי רמטכ"ל בתקופת הבחירות. נתניהו התנער מהאיומים והבהיר אתמול שלא יתן יד לפיטורי היועמ"שית.