ניסים שטרית, הנער שנעדר מ-1986
ניסים שטרית, הנער שנעדר מ-1986 צילום: ללא קרדיט

נדחתה העתירה של הפרקליטות נגד שחרורו של בנימין זאבי שנאשם במעורבות במותו של הנער ניסים שטרית לפני יותר מ-30 שנה והוא ישוחרר למעצר בית.

בנימין זאבי, בנו של השר רחבעם הי"ד ישהה במעצר בית בחווה חקלאית בגוש עציון. המקום הוכשר למגורים על ידי יחידת מעוז האחראית על פיקוח אחר אסירים המשוחררים למעצר בית.

לצורך השחרור, זאבי ישלם סכום של רבע מיליון שקלים עבור ערבות. יצויין כי הנאשם השני ברוך שרביט נשאר במעצר.

השופטת גילה כנפי שטייניץ כתבה בהחלטה על השחרור למעצר בית: "לאחר בחינת הסתייגויות שירות המבחן, שמיעת טיעוני באי כוח הצדדים, ולאחר שהתרשם מן המפקחים באופן ישיר, קבע בית המשפט המחוזי כי מעצרו של המשיב בפיקוח אלקטרוני בחווה האמורה בלווי פיקוח אנושי יכול לתת מענה הולם למסוכנות הנשקפת מהמשיב".

השופטת ציינה כי המעשה של זאבי "הוא מן החמורים בספר החוקים, ומסוכנות עושהו ברורה. לכך מצטרף החשש להימלטות מן הדין הנגזר מחומרת העונש הצפוי למשיב ככל שיורשע בדין".

"אולם קיימים בעניינו של המשיב גורמים משמעותיים המפחיתים את הסיכון הנשקף ממנו חרף העבירה החמורה המיוחסת לו, בהם: העובדה שהעבירה בוצעה לפני שנים רבות, גילו המבוגר של המשיב הנושק לגיל 70 והעדר עבר פלילי לפני או אחרי העבירה המיוחסת לו בכתב האישום".

על פי כתב האישום שהוגש נגד זאבי, מיוחס לו כי הוא פעל בשליחות משמרת הצניעות של קהילת 'שובו בנים': "השתתף עם אחרים בחטיפת שטרית. הנער הובא בתרמית אל דירת מסתור בירושלים ושם זאבי יחד עם חשודים נוספים הכו אותו באלימות, חטפו אותו אל יער הסמוך לבית שמש והורידו אותו בכוח מן הרכב".

בכתב האישום נכתב כי זאבי ונוספים חשדו בנער ניסים שטרית כמי שנפגש עם מספר נשים. לזאבי אף מיוחס "תפקיד פעיל" בכל שלבי ההריגה והקבורה.