מחצלת - צ'ק
מחצלת - צ'ק צילום: אריאל פייגלין

לפני כמה חודשים שלחתי לנתנאל הודעת וואטסאפ. "יש לך מחצלת?" שאלתי אותו. "אתה הולך להציע???" הוא ענה לי. ככה, עם שלושה סימני שאלה, אדומים, בוהקים. הוא צדק כמובן.

מעטים המנהגים שהדור הצעיר מקפיד עליהם באותה רמת דבקות כמו לפרוש מחצלת במקום הפסטורלי בו הם עומדים להציע נישואין. יש כמובן גם את הקטע עם הטבעת ו"התינשאי לי" וכל זה, אבל כולנו יודעים שהמחצלת זה מה שחשוב באמת. שזה ה'וי' הראשון שצריך לסמן ברשימה.

אבל, כמו שגילה על בשרו כל מי שכבר התחתן, הרשימה עוד ארוכה, ובניגוד למחצלת שעוד אפשר להשאיל מחבר (שהוא לא נתנאל...), על רוב מה מופיע ברשימה צריך לשלם, והרבה. והשאלה שהטרידה אותי, ואני מניח שעוד לא מעט מתחתנים אחרים, היא כמה זה "הרבה"?

כי הבעיה של כל מי שעומד להתחתן היא שחתונה זה משהו של פעם בחיים (בתקווה), ושחוץ מהמחצלת שראינו בתמונות אירוסין של החברים, לרובנו אין ממש מושג מה הרשימה הזו כוללת. וגם, ולא פחות חשוב, כמה היא צפויה לעלות.

נכון שלכולנו יש הורים שהתחתנו, ואחים או דודים או חברים שהתחתנו, אבל לעיתים (לפחות במקרה של ההורים...) עבר זמן רב מאז החתונה, כך שהרשימה שהם זוכרים כבר לא רלוונטית. הדור השתנה, ודברים שהיו נהוגים פעם כבר לא נהוגים היום, ולהפך. לא רק זה, לפעמים האינפלציה, מחירי הדלק או חוקים חדשים שעברו יכולים להפוך אפילו רשימות של חברים שהתחתנו ממש לפני שנה - שנתיים ללא רלוונטיות.

לדוגמה, מחירי השתייה מתוקה עלו פי אחת וחצי בעקבות חוק חדש שנועד לגרום לאנשים להפחית את כמויות הסוכר שהם צורכים. החוק הזה אולי אפקטיבי כשאנחנו בסופר עושים את הקניה השבועית, אבל אנחנו עדיין נצפה מהאולם בחתונה שלנו לספק לאורחים שתייה מתוקה בלי הגבלה. והאולם אכן יעשה את זה, אבל את העלות הנוספת בעקבות המס לא הוא יספוג אלא אנחנו, בעלי השמחה - היא פשוט תגולם במחירי המנות שיעלו.

אבל עוד נגיע למחירי המנות ולכל שאר הניואנסים הקטנים כמו הגברה ותאורה שיקבעו כמה יעלה לכם האולם, קודם כל, כדי שנדע כמה כסף צריך לשמור בצד, צריך להחליט מה בדיוק כוללת הרשימה. אגב, הגברה ותאורה הם ניואנסים קטנים רק מבחינת גודל הפונט בו הם מופיעים אי שם בעמוד האחרון של החוברת המהודרת שבעל האולם ייתן לכם (אם לא מצאתם, זה ממש אחרי כל סוגי הדגים והתיבולים שיהיו בבופה), מבחינת החור שהם יעשו לכם בחשבון הבנק הם דווקא די גדולים..

והשאלה הגדולה לגבי הרשימה היא ממתי אנחנו מתחילים לספור. ברור שלא רק מהחתונה עצמה, השאלה היא כמה אחורה לקחת – הקפה ששתיתם בדייט ראשון והתעקשת לשלם בפנים או בחוץ? הרשמה לשליש גן עדן? תשלום לשדכן? פרחים להורים בשבת הראשונה שאת באה אליו הבייתה? האירוסין? החינה? האפשרויות הן אין סופיות, אבל בשביל לפשט את העניין נחזור למחצלת ממנה התחלנו ונתחיל לספור מהצעת הנישואין.

גם איפה הרשימה נגמרת זו שאלה שפתוחה לדיון, האם זה כשהאור נכבה באולם בסוף החתונה? ומה לגבי הצימר בלילה שאחרי? השבת שבע ברכות? או אולי רק כשהדירה כולה כבר מרוהטת? וגם פה, רק בשביל לפשט את הדברים, נקבע שרירותית שהרשימה תיעצר בשבת שבע ברכות, כולל. בשביל שאלות כמו "כמה יעלו התנור והמזרונים של הזוג הצעיר?" יש אתרים כמו זאפ, אבל גם קחו בחשבון שמדובר בתוספת של אלפי ולפעמים עשרות אלפי שקלים.

ואחרי כל ההקדמה הזו, ואחרי שבסוף השגתי מחצלת מחבר אחר, אפשר לחזור סוף סוף לשאלת השאלות – כמה עולה להתחתן? ועל כך בטור הבא...