לפיד ומקרון
לפיד ומקרון צילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

ראש הממשלה יאיר לפיד סיכם הערב (שלישי) בשיחה עם כתבים את פגישתו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

"שוחחנו על נושאים רבים בהתקדמות בנושא הביטחוני ובאיראן. מקרון אמר ב-2018 שצריך הסכם אחר עם האיראנים. הטענה שלנו היא שאם האיראנים לא מסכימים להסכם הנוכחי הם לא ילכו גם על הסכם אחר", אמר לפיד.

הוא הוסיף כי "ישראל תמיד אמרה שאין לה שום התנגדות להסכם טוב, יש לנו התנגדות להסכם רע. אני לא חושב שהצרפתים או האמריקנים רוצים הסכם רע כי אף אחד לא רוצה אירן גרעינית וזה יביא לאסון".

לשאלת ערוץ 7 לאור התבטאותו של מקרון בעניין הפלסטיני ענה לפיד: "זה לא היה חלק עיקרי במפגש. הצרפתים יודעים היטב את המצב הפוליטי בישראל ואת המגבלות שלו. הם תמיד מעלים שאלות ויש בינינו חילוקי דעות בעניין המשא ומתן עם הפלסטינים".

עוד אמר כי "הממשלה הציבה לעצמה שבונים בהתנחלויות רק לפי גידול ולא מקימים התנחלויות חדשות".

לפיד נשאל אם ייפגש עם אבו מאזן וענה, "אני לא עושה סתם פגישות רק לשם קיומן. זה לא על הפרק, אבל אני גם לא פוסל זאת".

לגבי מחוות אפשריות לקראת בואו של הנשיא האמריקני ג'ו ביידן לישראל התייחס גורם מדיני לסוגיה ואמר כי "נושא הקונסוליה לפלסטינים אינו על הפרק. תמיד כשנשיא מגיע רוצים שנצא מגידרנו. אנחנו בדיאלוג עם האמריקאים ולא נעשה את זה דרך התקשורת".

הגורם התייחס גם למצב בהר הבית ואמר כי "אין שינוי בסטטוס קוו בהר הבית ולא שינינו אותו בסמטימטר. למוסלמים מותר להתפלל ולשאר הדתות מותר לבקר. אני אמור לשבת עם השר לביטחון פנים שבוע הבא בנושא הזה".