כתיבת צוואה
כתיבת צוואה Pixabay

בעקבות המציאות בה אנו חיים, ישנה מודעות הולכת וגוברת לסיכונים יומיומיים עימם אנו מתמודדים, כמו תאונות דרכים קטלניות, תאונות עבודה ואפילו פיגועי טרור ואיבה. אותם סיכונים מניעים יותר ויותר אנשים צעירים ובריאים לפנות אל עורך דין מומחה, ולנסח צוואה מסודרת במידה וילכו לעולמם בטרם עת. הצוואה שינסחו, למעשה תסכם את רצונותיהם בכל הנוגע לחלוקת רכושם, הונם ונכסיהם ליורשים בהם יבחרו, ובכך תקל על היורשים ותמנע סכסוכים בעתיד.

כל מה שצריך לדעת על צוואות

חוק הירושה אשר נחקק בשנת 1965 נועד להקל על כל אדם המעוניין לנסח את צוואתו מבלי להשקיע מאמץ או משאבים כספיים משמעותיים. החוק קובע כי ישנן ארבע דרכים מקובלות לנסח צוואה תקפה מבחינה משפטית – בכתב יד, בפני עדים, בפני רשות ובעל פה, והבחירה כיצד לנסח את הצוואה נתונה לרוב לבחירתו של המצווה. לאחר מותו של אדם, על מנת להכניס לתוקף את הצוואה ולחלק את העיזבון בין היורשים, על היורשים להגיש בקשה לצו קיום צוואה . בקשה זו כרוכה בתשלום שתי אגרות ולאחר אישור התשלום והגשת המסמכים הרלוונטיים ישנם 30 ימים, בהם רשם לענייני ירושה צריך לאשר את תקינות הבקשה או לחילופין לבקש מסמכים ופרטים נוספים. עם זאת, ישנם מקרים בהם הטיפול בצוואה יעבור לבית הדין לענייני משפחה, כמו במקרה שהוגשה בקשת התנגדות לצוואה או במצב בו יש פגם במסמכים שהוגשו לרשם לענייני ירושה. על מנת להיות בטוחים כי הצוואה אותה אתם מנסחים אכן בעלת תוקף משפטי בהתאם לחוק הירושה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לענייני צוואות שיוכל להעניק לכם ייעוץ מקצועי ולמנוע מבני משפחתכם ויורשכם עוגמת נפש רבה.

מה אפשר לעשות במידה ואין צוואה?

במידה ואדם שהלך לעולמו לא הותיר אחריו צוואה המציינת את רצונותיו בכל הנוגע לחלוקת רכושו, הונו ונכסיו, על בני משפחתו אשר מהווים יורשיו החוקיים, להגיש בקשת הוצאת צו ירושה . גם בקשה זו כרוכה בתשלום שתי אגרות, כמו גם בפרסום בקשת קבלת צו הירושה ברשומות מדינת ישראל ובעיתונים, על מנת לאפשר למי שמעוניין להתנגד לה. בניגוד לצוואה אשר מצווה על חלוקת הרכוש של אדם אך ורק למי שבחר בתור יורשים, חלוקת העיזבון ללא צוואה היא מורכבת בהרבה, ופעמים רבות תגרור התנגדויות וסכסוכי יורשים.

כמו כן, כאשר נכסיו של אדם אינם כתובים באופן מסודר בצוואתו, פעמים רבות היורשים מגלים כי לא ידוע להם מהו היקף נכסיו של המנוח, ועליהם לחפש במסמכיו ואף לשכור את שירותיו של חוקר פרטי על מנת לבצע איתור נכסים. לכן, במידה ויש לכם התלבטות האם לכתוב צוואה או לוותר ולסמוך על כך שבן או בת הזוג שלכם, כמו גם ילדיכם יקבלו את חלקם הראוי בעיזבון, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני ירושות וצוואות על מנת לוודא שרצונותיכם יכובדו לאחר לכתכם.

לדאוג לענייני המשפחה

ישנם אין ספור מקרים אשר יכולים להיפתר על הצד הטוב ביותר בעזרתו של עורך דין לענייני משפחה מומלץ . עורך דין לענייני משפחה צריך להיות רגיש ומבין, מכיל ואדיב, משום שענייני המשפחה הם המורכבים והעדינים ביותר לטיפול. בין אם מדובר על סכסוכי ירושה, גירושין, ניסוח הסכמי ממון ואפילו ניכור הורים ומקרי אלימות במשפחה, פניה אל עורך הדין הנכון תוכל לסייע לכם לפתור את הבעיה ולחמוק מהמכשולים על הצד הטוב ביותר. עורך הדין ערן דוידוב הוא עורך דין מומחה לענייני משפחה וירושה, והוא ישמח לסייע גם לכם - לייעוץ ראשוני חייגו למספר 0505592490 או השאירו פרטים באתר הבית שלנו.