אל"מ אליעד (מואטי) מאור בטקס המינוי למח"ט גבעתי
אל"מ אליעד (מואטי) מאור בטקס המינוי למח"ט גבעתיצילום: דובר צה"ל

עיתונאי "הארץ" אורי משגב מותח ביקורת על החלטת מפקדי חטיבת גבעתי לקיים טקס חילופי מג"דים במערת המכפלה בחברון.

ב-18 ביולי יתקיים טקס חילופי מפקדים בגדוד 432 (צבר) של חטיבת גבעתי. מפקד הגדוד היוצא, סא"ל דביר עלמי, יעביר את המושכות למחליפו, סא"ל אבירן אלפסי.

בגבעתי בחרו לקיים את האירוע החגיגי במערת המכפלה, שאותה מכנה משגב "אתר תפילה דתי למהדרין, וגם הזירה שבה טבח המתנחל ברוך גולדשטיין 29 מתפללים פלסטינים בפברואר 1994".

משגב מציין כי לחטיבת גבעתי ולגדוד צבר יש מפקדות קבע בשדה תימן שמצפון-מערב לבאר שבע. לגבעתי יש גם אתר הנצחה במצודת יואב ובו אמפיתיאטרון המאפשר קיום טקסים בנוכחות עד אלף משתתפים.

לטענת משגב, הבחירה לקיים אירוע פיקודי במערת המכפלה, על כל המשמעויות הדתיות והפוליטיות שלה, מעוררת שאלות. משגב פנה לדובר צה''ל ושאל "מדוע הוחלט שלא לקיים את הטקס במפקדת חטיבת גבעתי, במפקדת הגדוד או באתר ההנצחה של גבעתי; מה גרם לכך שהאירוע נקבע להתקיים דווקא במערת המכפלה; כיצד אמורים משתתפי הטקס להגיע למקום; מי ערב לביטחונם; ומה אמורים לעשות מוזמנים שקיום טקס צבאי במערת המכפלה אינו מקובל עליהם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "טקס החלפת מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי צפוי להתקיים ב-18 ביולי 2022 במערת המכפלה. בתקופה זו, הגדוד עתיד לבצע תעסוקה מבצעית בחברון שבחטיבה המרחבית יהודה, בה נמצאת מערת המכפלה, ועל כן הוחלט על קיום הטקס במקום זה. אין פקודה שאוסרת על קיום טקס צבאי במקום והטקס אושר על-ידי כלל הגורמים הרלוונטיים. ביקור במערת המכפלה מתאפשר לאזרחים בשגרה והמרחב כולו מאובטח על-ידי כוחות צה"ל ועל-ידי כוחות מג"ב. כלל החיילים יגיעו למקום באמצעות הסעות שאורגנו על ידי הגדוד".