דבורה גונן
דבורה גונןצילום: עופר עמרם

"קשה לשפוט התנהלות של אב שכול", כך קבע שופט צבאי והורה לשחרר ממעצר את אביו של מבצע הפיגוע הרצחני בבני ברק, לאחר שזה נעצר בשל דברי הסתה ועידוד לפיגועים נוספים.

דבורה גונן, אמו של דני הי"ד וחברה בפורום 'בוחרים בחיים', מתייחסת לדברים בחומרה רבה ובראיון לערוץ 7 היא קובעת כי כעסה וכעסן של משפחות שכולות רבות נוספות הוא הן על החלטת השחרור והן על הגדרת אביו של המחבל כ'אב שכול'.

לדבריה מדובר בבלבול ערכים של השופט הצבאי שבחר לנקוט בלשון זו. "אני לא לבד. אנחנו מזועזעים מהאמירה הזו", היא אומרת ומספרת על משפחות שכולות נוספות החשות פגועות "גם מכך שהוא שחרר וגם כשהוא מגדיר אותו כאב שכול. הוא לוקח את המושג שמושרש בעם היהודי ועושה 'העתק הדבק' לאבא של מחבל. הוא יוצר משוואה בינינו לבין משפחות המחבלים", אומרת גונן.

בדבריה קובלת גונן על מה שהיא מגדירה כתחושת הלבד שמלווה את המשפחות השכולות מול אמירתו של השופט הצבאי. "הזעזוע צריך להיות של כל אחד מהאזרחים במדינה ולא רק שלנו. יש ציוצים של ח"כים אבל גם גורמי ממשלה צריכים להתבטא".

"אסור לשחרר אנשים שקוראים לפיגועים ולרצח", אומרת גונן ושבה לבטא את תחושת הפגיעה: "הוא גם משחרר את האבא וגם מכניס למשוואה מזעזעת, שאנחנו, שרצחו לנו את בני המשפחה רק בגלל שהם יהודים, אנחנו שווי ערך לאבא של מחבל".

עוד היא מציינת כי העובדה ששופט צבאי הוא שנוקט בלשון זו אינה מפתיעה אותה ו"זו לא החלטה הזויה ראשונה של שופט צבאי". לטעמה קיימת "נסיגה ערכית ומהותית בהבנת השופטים את תפקידם בהרתעת המחבל הבא. הם לא מבינים באמת את מקומם האמיתי ואת תפקידם האמיתי, גם לעשות צדק וגם למנוע את הפיגוע הבא ואת המשפחה השכולה הבאה. הם מעדיפים להיות טפלון, להיות מהאו"ם וזה חוזר על עצמו בכל פעם מחדש".

"הבלבול היה גם בעבר, ובגלל שאין תגובה חזקה ונחרצת על כל בלבול שהיה, הבלבול הזה מתמשך ובסוף זה עולה בחיי אדם", קובעת דבורה גונן.