בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הציג את עמדתו בנוגע לפעילות של ארגון רבני צהר, והבטיח לדאוג לתקציבים למיזם "שורשים" לבירורי יהדות.

"אני אשתף פעולה עם צהר במיזם שורשים של בירורי יהדות כי הוא סופר חשוב, משימת קודש, ונדאג לתקציבים", אמר סמוטריץ' במהלך חוג בית בשפלה.

סמוטריץ' סיפר: "כשצהר יצאו במיזם צהר לכשרות שאני לא חשבתי שהוא טוב, היו בטוחים שאני אתקוף אותם. הם חושבים שזה טוב למרות שאני לא מסכים איתם.

"במקום זאת, אנסה להביא חוק כשרות ממלכתי, לקדם את מה שאני מאמין בו אבל אם מישהו עושה משהו שהוא חושב שהוא טוב, אני לא חושב שיש לי זכות לצאת נגדו, גם אם אני לא אתמוך בו".

"כשהדיון על צהר הגיע לישיבת סיעה שבנט בראש, לא תמכנו במיזם הכשרות של צהר כי חשבנו שהוא לא נכון, אבל אני לא חושב שהם אנשים רעים חס וחלילה, לא חושב שהם רוצים להזיק, יש לי וויכוח איתם בכמה סוגיות".

"אני אפעל בהתאם למה שאני מאמין, נכון שכיו"ר יש לי יכולת השפעה יותר. אפשר לחשוב שכשבנט עמד בראש אנחנו ברחנו לצד התורני, לא ברחנו. ידענו להסתדר, היו לנו לא מעט וויכוחים עד שהוא חצה את הקווים הכל היה לגיטימי. אני גם מצפה מהצד הליברלי שלא יברח כשיהיה מישהו מהצד השני, אחרת אין שום דרך לנהל שותפות של ביחד".

מנכ"ל ארגון ליב"ה אורן הניג שיגר מכתב לסמוטריץ' שבו קרא לו "שלא להתבלבל", כלשונו. "עד לפני רגע קט נאבקנו יחד במאבק עיקש להפלת הממשלה שהמכנה המשותף המרכזי שלה חוץ מ'רק לא ביבי' היה מחיקה טוטאלית של זהותה היהודית של המדינה והפיכתה ל'מדינת כל אזרחיה'.

"נלחמנו כדי לעצור את הרפורמות של שר הדתות מתן כהנא בכשרות, בגיור, בקידום מתווה הכותל ובשינוים נוספים בבתי הדין ובמועצות הדתיות. רפורמות אלו לו היו חלילה מתממשות היו מוחקות ומחריבות את דמותה היהודית של המדינה".

הניג תהה: "האם מי שמקדם מהלכים לפירוק הרבנות הראשית ועוסק בהכפשתה, מי שמקדם הכרה בגיורים בניגוד לעמדת גדולי ישראל, ומקדם פרויקטים שמומנים בעקיפין על ידי ארגונים התומכים ברפורמים ומטרתם לקדם את ההכרה ברפורמים בתוך הציונות הדתית, מהווה עדיין חלק מהסט הערכי של הציונות הדתית?".

את דבריו חתם באומרו כי "על כן, אנו קוראים לך להמשיך ולעמוד בגאון מאחורי הערכים שלנו גם כשזה קשה וכשיש לכך מחירים פוליטיים, ובכך לשמור על עתיד מדינתנו האהובה".