יגאל ברנד ודבורה גונן
יגאל ברנד ודבורה גונןצילום: טנא תקשורת

נשים החברות בהנהגה העולמית של תנועת בית"ר הגיעו אמש (רביעי) לאירוע פתיחת 100 שנים לתנועת בית"ר שהתקיים בפתח תקווה.

במהלך הערב חולק פרס זאב ז'בוטינסקי לשנת תשפ"ב לנשים פורצות דרך בתחומן. השנה, מי שזכתה בפרס היא דבורה גונן, מייסדת פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות שפועל ברוח ז'בוטינסקי ומציב קיר ברזל נגד הטרור.

גונן שכלה את בנה דני גונן הי"ד השבוע לפני 7 שנים בפיגוע רצחני ליד הישוב דולב. בשבעה החליטה גונן להקים את הפורום אשר הוביל מהלכים רחבי היקף בציבוריות הישראלית.

בדברי הברכה לפני קבלת הפרס אמר יגאל ברנד מנכ"ל ההנהגה העולמית של בית"ר: "בנך דני ז"ל נרצח במעיין ליד הישוב דולב לפני 7 שנים. לאחר הרצח, הקמת את 'בוחרים בחיים', פורום המשפחות השכולות אשר חרטו על דגלן הקמת 'קיר ברזל' נגד הטרור ומניעת הפיגועים הבאים. בזמן מבצע 'שומר החומות', כתושבת לוד, עמדת עם חברייך בחזית המאבק וההסברה למען העיר ופעלת רבות למען שמירה על הקהילה היהודית בעיר.
בצניעותך ובעוז רוחך ממשיכה לפעול גם בימים אלו למען להבטיח את ביטחונם של תושבי לוד ביום-יום וחס וחלילה באירועי טרור עתידיים".

הוא הוסיף: "כחלק מפתיחת חודש ז'בוטינסקי בו אנחנו מציינים 100 שנים להקמת תנועת בית"ר אנחנו מקדישים את ערב הפתיחה לנשים בית"ריות מכל הארץ שמהוות השראה לכולנו. נשים תמיד היו חלק משמעותי בהיסטוריה הישראלית יהודית. החל בארבע אימותנו, דבורה הנביאה, הלוחמות במחתרות ישראל ועד ימינו אנו. אנחנו מצדיעים לכן יום יום ושעה שעה. תל חי".

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: "ז'בוטינסקי הצליח להטמיע בנו ערכים חברתיים ומוסריים של גאווה יהודית ושל כיבוד האחר. סיסמאות ההדרה הנשית – מוכחות כיום כהאדרה נשית. כבר בקונגרס הציוני השני, התנועה הציונית העניקה זכות הצבעה לנשים. המדובר הוא על שנת 1898. ב-1929, ז'בוטינסקי מסרב לשלם את מיסי ועד העיר בירושלים, עד שתינתן זכות הצבעה גם לנשים. אני גאה על פתיחת חודש ז'בוטינסקי דווקא בנושא ההעצמה הנשית וקורא לכולנו להנות ולקבל השראה מכתביו ומשנתו".

דני דנון, שגריר ישראל באום לשעבר ויו"ר הליכוד העולמי אמר: "זבוטינסקי ידע לזהות את הכח הנשי לפני עשרות שנים. הנושא של קידום כח נשי הוא משמעותי ומהותי. צריך לעשות יותר בנושא הזה. לייצר יותר נוכחות נשית בפוליטיקה. ברגע שפותחים לכן את הדלת אתן כבר לא צריכות אותנו. נעשה יותר כדי להגביר נוכחות נשית בפוליטיקה".