פינה מספר 25 בסדרת "חינוך מהבית"

בפינתו השבועית להורים מספר הרב יונה גודמן שפעמים רבות הוא פוגש בני נוער שלנו, שלמרבה הפלא, אינם מכירים את עמדת הוריהם במגוון נושאי יסוד. הכוונה לנושאים ערכיים-ציבורים כמו יחס לבית המשפט או יחס לחרדים, יחס ללהט"בים או יחס למעמד האישה ועוד. שוב ושוב, בנושאים שונים, כשנשאלים בני הנוער מה דעת הוריהם, הם משיבים במבוכה שאין להם מושג.

לדבריהם, יש להם תקשורת טובה עם ההורים, אך פעמים רבות מה שנאמר במסגרתה אלו דברים טכניים: מתי יש טור לרופא שיניים, מתי נוסעים לסבתא וכן הלאה. במקביל, הילדים ככלל מדווחים שהם אוהבים את הוריהם ונאהבים על ידם, וכי הוריהם מתאמצים מאוד למענם.

בני הנוער אפילו מוסיפים שהם מכירים את עמדת הוריהם בתחומים פוליטיים: מה דעת הוריהם על מפלגה X או על פוליטיקאי Y. ברם, למרבה הפלא, אין להם מושג מהי עמדת הוריהם בסוגיות יסוד ערכיות.

לדעת הרב יונה, על כולנו להעריך מאוד את המורים ומסגרות החינוך הפורמליות, בצד מסגרות החינוך הלא פורמליות. אך בה בעת, עלינו לזכור שהחינוך העיקרי מוקנה בבית. על ההורים, כך לדבריו, לחפש דרכים להעלות נושאים ערכיים לדיון, כמו בזמן שולחן השבת, בצעידה ברחוב או בנסיעה ברכב. זאת למען ייחשפו ילדינו לעמדות הערכיות של הוריהם, יתחנכו לאורן ויבנו לעצמן עמוד שדרה רוחני-תורני.