יסכה ויהונתן שומר
יסכה ויהונתן שומר צילום: באדיבות אילה יבגי

בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות מחליטים לקחת את הזוגיות שלהם צעד אחד קדימה, וללמוד על החוויה הזוגיות והאינטימית שלהם באופן מקצועי.

מי שמוביל את המהפכה הזאת הם יסכה ויהונתן שומר, מנחים למיניות בריאה, המציעים אינסוף אפשרויות לימוד להעצמה זוגית כבר מעל 15 שנים.

"התחתנו בגיל צעיר מאד, היינו חברים כבר מהתיכון", מספרת יסכה, "רצינו ליהנות מהחיים הזוגיים, אבל מהר מאד הרגשנו שהפרנסה והמשכנתא והטיפול בילדים, לוקחים מאיתנו את כל הזמן הזוגי. האינטימיות נדחקה לשוליים, כאילו היתה פחות חשובה, ועם זה לא יכולנו להשלים".

כולם עוברים את זה, לא?

"יכול להיות, אבל זה מבאס" היא אומרת, "התחתנו עם חלומות, עם רצונות, עם תשוקה וזה כמעט נעלם לנו בין הידיים. החלטנו להילחם על זה, ולחפש דרכים להגביר את השמחה והחיבור בינינו. לעבור תהליך זוגי מתפתח, לחוות את החוייה האינטימית אמיתית ופנינו ללמוד את הנושא, כל אחד בתחומו".

גיליתם תשובות טובות?

"נפגשנו הרבה עם 'מה לא', במקום 'מה כן'", אומר יהונתן, "שמענו על פתולוגיות, על מקרים טיפוליים ברמות שונות, על פגיעות מיניות, על פצעי ילדות, ועל דרכים להתמודד עם כאבים - אבל הראש שלנו היה במקום אחר לגמרי".

'מכלל לאו אתה שומע הן'.

"אני חושב שזה לא מספיק בדור שלנו", הוא אומר, "היום הכל נגיש, הכל פתוח, נדמה ש'כל הכיף אצלם' - וזה שקר מוחלט. אין מיניות ללא אינטימיות, אין אהבה ללא זוגיות אמיתית לאורך זמן, או יחסים מכבדים בין איש לאשתו. לכן התעקשנו לחפש ולגלות את הפן החיובי, את הצדדים המשמחים, המספקים והמהנים של הזוגיות".

מה קורה לזוג שלא 'נלחם' על זה, כמוכם?

"לא צריך ללכת רחוק", אומרת יסכה, "רק לראות ולהיבהל. זוגות רבים מאד שחוו פעם אהבה גדולה, נשחקים עד דק תחת העומס של ההתחייבויות והמשימות של החיים. למה דווקא ההנאה הזוגית היא זו שמשלמת את המחיר?

האמת היא כזאת: שכלול והגברת החיבור הפיזי והרגשי בין איש לאשתו - הוא המקום האידיאלי לקבל כוחות, להתחדש ולהתעצם".

איך אתם, כזוג דתי, מתמודדים עם העיסוק בנושא הזה? לא מביך?

"הבת הגדולה שלנו בת 23, ויש עוד 4 מופלאים אחריה. זה אומר שאנחנו נמצאים במסע לגילוי האינטימיות, כבר 24 שנים, וזה הפך למרכז חיינו. באמת חשוב לנו לדעת איך לחיות בעונג ובהשראה? היכן באה הסקרנות לידי ביטוי? מה עוד לא גילינו? כיצד קשר זוגי ואינטימי יכול להעמיק עם הזמן, במקום להישחק? מעולם לא חיפשנו פרובוקציה, אין לנו עניין בפריצת גדרות".

הקורס של בני הזוג שומר, בשיתוף פעולה עם היחידה לפיתוח מקצועי באוניברסיטת בר-אילן, נפתח כעת להרשמה. זו השנה השביעית שהוא יוצא לפועל, יחד עם צוות מרשים של פסיכולוגים, רופאים, יועצי מיניות ומנחי זוגיות. מדובר בקורס מיוחד בנושא רגיש, והוא מיועד לאנשי חינוך וטיפול משפחתיים, מתחומים שונים.

איך זכיתם להעביר קורס באוניברסיטה?

"פנו אלינו מהיחידה לפיתוח מקצועי, מתוך הבנה כי ישנו חוסר בסיסי במענה לזוגות נורמטיביים, לספקטרום הבריא, שאינו פתולוגי. הקליניקות הטיפוליות מלאות במצבי קצה, אבל ישנו ספקטרום נורמלי, רחב מאד, שחווה אתגרים רבים, כולנו יודעים, במהלך שנות הנישואין הרבות. השאיפה שלנו היא להעניק כלים של תקשורת במגע, תקשורת מינית, הבנה הורמונלית וידע מועיל בטיפוח המרחב האינטימי והרגשי - לזוגות נורמטיביים. לחזק את הקשר והשמחה ביניהם, ולמנוע התרחשות של ריחוק עד הגעה למצבי קצה".

מהו הנושא החשוב ביותר בקורס?

"אני מאמין שהייחוד שלו הוא בנתינת מענה לתקופות השונות של מערכות יחסים", אומר יהונתן. "כל זוג עובר שינוים וטלטלות לאורך השנים, ולא דומה מענה לזוג צעיר כמו ההקשבה לזוג שנשאר בבית ריק. אנחנו מלמדים את המאמנים ללמד את הזוגות לעורר תשוקה, להכיר שפות של אהבה ומגע, להפוך פערים לחיבורים - כולל פערים במקצבים האינטימיים, ולגלות דרכים שונות להעצים את השמחה והעונג בכל שלב בנישואין. ברור לנו כי החיבור הפיזי, ההנאה והתשוקה, מסוגלים לשנות את הסיפור הזוגי באופן מהותי. ככל שהאינטימיות חזקה יותר, כך ההתמודדות עם האתגרים החיצוניים היא פשוטה יותר".

מה לגבי זוגות שלא יודעים איך לדבר על הנושא הזה?

"אשה שעברה את אחד הקורסים שלנו, נשואה כבר 45 שנה, סיפרה לי שמעולם לא דיברה על כך עם בעלה. כואב לי לשמוע את זה", אומרת יסכה. "אני יודעת שפעם הנושא הזה היה סגור ומסוגר, אבל היום זה אחרת, וחייבת להופיע תקשורת זוגית. דווקא בתחום המגע והעונג, כדי שלא ייווצר מצב של תסכול וחוסר סיפוק, הן מצידו והן מצידה. יש כל כך הרבה דרכים להוסיף חיות ואושר לזוגיות, למה לא ללמוד אותן?"

סליחה על השאלה, אבל יש זוגות שהכל בסדר אצלם.

"אם מדובר בזוגות מאושרים, מצוין. אבל אם המעשה מתרחש בעייפות וללא חידוש, מצות אנשים מלומדה, זה אומר דרשני. הייתי רוצה בשבילם יותר. הגוף הוא לא רק גוף, זו מערכת שלמה של גוף-רגש-נשמה, וכל אחד מהם מבקש מענה, כדי להתרחש במשותף".

המנחים שאתם מכשירים, עוברים קודם מסע אישי משלהם?

"בהחלט. הקורס הוא חוויתי מאד, והם מקבלים 'שעשועי בית' כדי להבין על מה מדובר. בסופו של דבר, מיניות אי אפשר ללמוד רק בתיאוריה, היא חייבת לבוא לידי ביטוי, במעשים.

אז מגיעים ללמוד את הקורס, כזוג?

"הלוואי, התפילה שלנו שיהיו יותר ויותר זוגות שנותנים מענה יחד בתחום, ואכן ישנם זוגות שמגיעים יחד להכשרה. קורה הרבה שאחד מבני הזוג הוא איש המקצוע בתחום והשני מצטרף כשותף למסע, או שיש כאלו שמגיעים (ובעיקר מגיעות) ללא בן זוג, להשתלמות בהכשרה המקצועית שלהן. שבעה מחזורים שכבר סיימו את הלימוד, מעידים על כך שהתהליך הוא אמנם הכשרה מקצועית, אך לגמרי גם מסע אישי וזוגי".

מה החלום שלכם?

"להמשיך להאיר בתים רבים ככל האפשר, ולתת לאינטימיות הזוגית להשפיע לטובה על כל מעגלי החיים מסביב. ילדים הגדלים עם הורים אוהבים ושמחים, הם בדרך כלל מלאי ביטחון ועצמאות. יש להם יכולת מובנית להתנהל בכל מערכת יחסים".

כנס חשיפה ייחודי לקורס ולמקצוע יתקיים בי"ג תמוז, (12 יולי) בשעה 20:45 בזום.

להרשמה ללא עלות לחצו כאן