ראש הממשלה יאיר לפיד נשא דברים הערב (ראשון) בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מבצע צוק איתן שנערך בהיכל הזיכרון בהר הרצל.

"שמונה שנים עברו מאז אותם חמישים ימים קשים, בהם לחם צה"ל בעזה במבצע צוק איתן. חמישים ימים בהם פגעו כוחותינו פגיעה קשה בתשתיות הטרור, וגם ימים בהם ספגנו אבדות כבדות בחזית ובעורף. במלחמה מול חמאס, ארגון טרור אכזר ורצחני, אנחנו לא רק הצודקים אלא גם החזקים. הצבא הטוב במזרח התיכון, הטכנולוגיה המתקדמת, לצד העוצמה המדינית והכלכלית שלנו, הם הערובה לביטחוננו", פתח לפיד.

לדבריו, "הייתי חבר קבינט בזמן "צוק איתן". שום דבר בחיים לא מכין אותך לרגע הזה שבו אתה שולח צבא לקרב. כל מי שלא חזר צרוב בנשמה של כולנו. יש לנו מחוייבות קדושה להחזיר לקבר ישראל את חללינו, הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה. מדינת ישראל חבה את ביטחונה, דור אחר דור, לגיבורים שלה. לשבעים חללי צוק איתן, לכל אחד ואחת מחללי מערכות ישראל. גם למי שלחמו בעוז וזכו לחזור הביתה בשלום. הם חומת המגן האמיתית, הם כיפת הברזל שלנו".

"בשנה האחרונה נקטה ממשלת ישראל במדיניות של אפס סבלנות כלפי הטרור מעזה. כל פעילות עוינת, זכתה לתגובה מיידית שהבהירה לאויב - איתנו לא מתעסקים. המדיניות הזו בוצעה במקצועיות על ידי כוחות הביטחון, והוכיחה את עצמה. תופעות שנראו כגזירת גורל, כמו בלוני התבערה, מזוודות הדולרים וטפטופי הירי מהרצועה, נפסקו כמעט לחלוטין", הוסיף לפיד.

ראש הממשלה ציין כי "כדי למנוע את צוק איתן הבא על מדינת ישראל להקפיד על שני עקרונות: הראשון, כאמור, הוא אפס סבלנות לטרור, אפס הכלה של ירי או פגיעה בישראלים. את הקמים להרגנו נשכים להרוג. העקרון השני, הוא שצריך לגרום להם, לאוכלוסייה האזרחית בעזה להבין שאפשר לחיות אחרת. ללחוץ על החמאס להפסיק את הירי על ישראל. לשם כך הרחבנו את רישיונות העבודה בישראל של תושבי עזה, ואנחנו ממשיכים לקדם את מתווה 'כלכלה תמורת בטחון'".

לפיד טען שישראל צריכה לחפש פיתרונות שונים לבעיית עזה. "כבר זמן רב שתי החלופות היחידות שנמצאות על השולחן הן כיבוש עזה או סבבי לחימה בלתי נגמרים. תפקידנו למצוא אפשרויות טובות יותר. עוצמתו של צה"ל מאפשרת לנו חופש פעולה בעזה, אבל עוצמתו מאפשרת לנו גם חופש פעולה כלכלי ומדיני".

הוא התייחס גם לאחדות בציבור הישראלי. "המאבק בטרור הוא לא עניין פוליטי. בשדה הקרב ובבית העלמין, אין ימין ושמאל, לא חשוב מי חילוני או דתי, דרוזי או יהודי. מול החמאס אנחנו מתייצבים יחד. מתוך הכאב הגדול על החללים שלנו, עלינו לצמוח כעם אחד. חללי צוק איתן לא נפלו כדי שהחברה הישראלית תתפרק מבפנים. הדרך הטובה ביותר לזכור אותם, היא לזכור גם את המטרה שלשמה הקריבו את חייהם: ביטחון לכל אזרח, ומדינת ישראל גדולה, חזקה ומאוחדת. אויבינו צריכים לדעת שאנחנו מתייצבים מולם יחד. שהחברה הישראלית חזקה יותר מכל ויכוח. שהעוצמה הישראלית היא העוצמה של הביחד. שבחיינו ובמותנו איש לא יצליח להפריד בינינו".

"אם אנחנו יודעים למות אחד בשביל השני, אנחנו צריכים לדעת גם לחיות אחד בשביל השני. אם אנחנו יודעים להיאבק יחד נגד האוייב, אנחנו צריכים לדעת להיאבק יחד למען טוב משותף. ביום הזה, בתקופה הזו, כשהפילוג והשסע מאיימים על החברה הישראלית, אני מסתכל מסביב על בית העלמין הזה, ומזכיר לכולנו: המשותף ביננו רב על המפריד. העוצמה שלנו היא הביחד שלנו", סיכם לפיד.

שר הביטחון התייחס בנאומו למאמצים להשבת השבויים והנעדרים. "אנו ממשיכים לפעול להשבתם של אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. מבלי שזה יקרה, לא נאפשר הסדרה מלאה ברצועת עזה מעבר לרף ההומניטארי. השבת כל הבנים היא תנאי להסדרה ולפיתוח. חמאס פועל נגד האזרחים ברצועת עזה, נגד האינטרסים שלהם. זה החמאס שבציניות מקפיאת דם סוחר בדם, ומחזיק בשבי אזרחים חפים מפשע, בהם המתמודדים עם לקויות נפשיות".

עוד אמר שר הביטחון: "מבצע צוק איתן הביא לתקופה ארוכה של שקט, שלצערי לא נוצלה למהלכים שימשיכו אותו, עד שהגענו למבצע 'שומר החומות'. גם היום, כשאנחנו בשנה השקטה ביותר מזה זמן רב בדרום הארץ, אנו זוכרים שהמערכה נמשכת: אנחנו שומרים על השקט וההרתעה באמצעות תגובות עוצמתיות לכל הפרת ריבונות; מוציאים לפועל גם צעדים אזרחיים בסיסיים מול תושבי הרצועה – ולא מול החמאס ואנחנו נוקטים גם בצעדים מדיניים מול מצרים, קטאר, האו"ם וגופים בינלאומיים נוספים, ולא מחכים להסלמה הבאה. נמשיך להפוך כל אבן, ולעשות כל פעולה בכדי לשמור על השקט והיציבות".