מתחת לאף של המינהל האזרחי
מתחת לאף של המינהל האזרחיצילום: דוברות רגבים

בסמוך לכביש המוביל ליישוב בית אל בבנימין, מתבצעות בימים אלו עבודות פיתוח נרחבות, בשטח C הנמצא בשליטה ישראלית אזרחית ובטחונית מלאה.

העבודות אשר תועדו לראשונה לפני כחודש ימים, כוללות הכשרת מגרשים, סלילת ציר, הקמת חומת בטון והנחת מבנה יביל מתבצעות לאור יום באופן גלוי לעין כל.

העבודות מתבצעות בסמוך לעיקול החד המוביל ליישוב, כמו גם למתחם האוגדה, עיקול מפורסם בשל הפרות סדר ופיגועים רבים שהתרחשו בו. רק בחודש מאי האחרון תועד מחבל משליך בלוק על רכב נוסע ומנסה לתקוף את נוסעיו בסכין, כך שכל השתלטות על שטח בסמוך אליו מהווה החמרה באיום הבטחוני על הציר.

תנועת רגבים פנתה למינהל האזרחי בפניה דחופה לעצור את העבודות, בטרם יגרם נזק בלתי הפיך. בפניה נכתב בין היתר: "עינינו הרואות כי עברייני הבניה מנצלים את מדיניות אי האכיפה הנוהגת על ידיכם ומבצעים עבודות להכשרת קרקע לבניית מבנה, כ-180 מטר מכביש הגישה לישוב בית אל, בתוך תחום צו איסור בניה צבאי, על ציר אסטרטגי המוביל אף לאוגדה, לחטיבה ולמנהל האזרחי, ללא כל היתרי בניה ובניגוד לכל דין, באזור בו אירעו בעבר מספר פיגועים קשים. הדבר יוצר מפגע ביטחוני ראשון במעלה לנוסעים בכביש, על כל הנובע והמשתמע מכך, באופן המחייב את מימוש האכיפה בענייננו בסדר עדיפות גבוה לאכיפה".

מנש שמואלי, רכז יו"ש ברגבים: "בניגוד למאות מקרי בניה בלתי חוקית של פלסטינים במרחבי יהודה ושומרון, במקרה זה לא ניתן לומר כי העבודות נסתרות מהעין. היינו יכולים לצפות שדווקא בכביש שעובדי המנהל האזרחי נוסעים בו יום יום בדרכם לעבודה תהיה אכיפה מוגברת, בוודאי על בניה חדשה ובמיקום אסטרטגי ביטחונית, מה שבהגדרה נמצא בסדר עדיפות גבוה לאכיפה".

לדבריו, "החומה שנבנתה במקום מהווה איום של ממש על נוסעי הכביש. הגשנו פניה דחופה למינהל האזרחי לאכוף את החוק, נמשיך לעקוב מקרוב".

ראש מועצת בית אל שי אלון אמר: "נראה שישנה מדיניות מכוונות מלמעלה לאפשר השתוללות פלסטינית בבנייה ולחנוק את ההתיישבות היהודית ביו"ש. אנו מתחננים לכביש נורמלי וראוי לנסיעה ומתעלמים בבוטות מבקשתנו פעם אחר פעם והנה הפלסטינים קובעים עובדות וכובשים מידינו את השטח. בנייה פלסטינית בסמוך לכביש הגישה לבית אל משמעותה איום מהותי ואסטרטגי על קיום היישוב ועל חיי התושבים".