מחכה לביידן. מוחמד בן סלמן
מחכה לביידן. מוחמד בן סלמןצילום: רויטרס

בישראל דריכות לקראת הגעתו של הנשיא האמריקאי לביקור, אך נדמה שלא מעט עיניים נשואות להמשך ביקורו של ביידן במזרח התיכון, תחנת ההמשך בסעודיה, עליה שוחחנו עם המזרחן ד"ר דרור מנור.

בפגישתו עם הנסיך הסעודי, סבור ד"ר מנור, יצטרך ביידן לדלג על מהמורת החרמתו את הסעודים בעקבות רצח העיתונאי חשוקג'י על מנת להגיע למשאבי האנרגיה והנפט הסעודים הדרושים לו כל כך בעיקר על רקע המלחמה באוקראינה.

"לביידן אין ברירה. הוא יודע שרק סעודיה היא המדינה העיקרית שתוכל לעזור לו בנושא הזה. בחודשים האחרונים הסעודים עשו לו צרות עם נושא אספקת הנפט וייצוא הנפט. הוא ירצה לפייס את מוחמד בן סלמן כדי שארה"ב תקבל את כל כמויות הנפט שהיא זקוקה להן במשבר שנוצר. אין לו ברירה אלא להתחנף לנסיך כי ארה"ב נמצאת במשבר אנרגיה חמור".

כחלק מהניסיון לפייס את הנסיך הסעודי "הוא יכול להסכים שהדיפלומטיה האמריקאית תתייחס הרבה יותר יפה לסעודים וכך גם מחלקת המדינה, הרשויות והפקידים האמריקאים. שיופשר הקיפאון שהחל כשביידן נבחר. מאז ביידן סירב להיות בקשר עם הסעודים לאחר פרשת רצח חשוקג'י בידי הסעודים באיסטנבול. ארה"ב תהיה חייבת לעשות מהלכים כדי להביא להזרמת הנפט הסעודי אליה, ולכן למרות שהוא היה עקשן כל כל בעמדתו אחרי רצח חשוקג'י, ביידן יודע שהוא צריך את בן סלמן. הוא יודע שאם הוא יפגוש אותו בעצמו הדבר ירכך אותו והוא יוכל לסייע לארה"ב במידה רבה".

עוד מזכיר מנור את הסוגיה האיראנית ואת הרצון של ביידן לרתום את סעודיה לקואליציה מזרח תיכונית חזקה שתכלול את ישראל, איחוד האמירויות, טורקיה ומדינות אחרות לקראת אפשרות של מערכה מול איראן העשויה להפוך לגרעינית.

להערכתו של ד"ר מנור הצורך האמריקאי ביכולות האנרגיה הסעודיות גורם לביידן לנקוט בדרך המתקבלת כהמשך המהלך המדיני בו החל יריבו בעבר, דונלד טראמפ, כלומר הסכמי אברהם. קידום צעדים מול סעודיה במסגרת הסכמים אלה ייצרו נורמאליזציה כנה ונדרשת מבחינתו בין ישראל לסעודיה. בן סלמן מצידו רוצה גם הוא בקידום מהלכים שכאלה שכן יש בהם כדי לסייע בהיבט הכלכלי ובהיבטים נוספים לארצו.

ד"ר מנור מסכים לתחושה שמצבו הקשה של ביידן העומד לפני בחירות האמצע עם אחוזי תמיכה נמוכים ביותר בקרב המצביעים האמריקאים, יביא אותו ללחוץ על ישראל לוותר בזירה הפלשתינית על מנת שיוכל להציג הישגים כלשהם למצביעיו. מציאות זו יכולה להוביל את ראש הממשלה, יאיר לפיד, להחלטות ברוח זו של מחוות לפלשתינים כאשר למעשה היעד הוא מחווה לביידן.