שלומי פולמן
שלומי פולמן צילום: אביאל פולמן

אם גם אתם מזהים לפעמים 'מסכות' של אנשים אחרים; אם הרגשתם צורך לחבוש 'כובע' מול אנשים מסוימים; אם תמיד רציתם לומר את האמת מבלי להסתיר דבר - הכתבה הזו בשבילכם

ל'כובע' שלי שלוש פינות

כובע מזוהה עם תפקיד. בכל פעם שאני מקבל על עצמי משימה מסוימת, היא תגדיר את התפקיד שלי, על ידי 3 נקודות מבט:

זמן. 2. מקום. 3. בחירה.

זמן: עכשיו 'אני בעבודה', עכשיו 'אני מול תלמידים', עכשיו 'אני חותם על חוזה'.

מקום: 'מול לקוחות אני שואף להתנהג בצורה מכובדת', 'בזמן טיול משפחתי אתנהג אחרת', וכו'.

'כובע' במובן זה, משרת אותנו לפרק זמן מוגבל, והוא בא לידי ביטוי באופן ספציפי וממוקד.

בחירה: בהמשך המאמר.

מסכה? כבר לא רלוונטי

'מסכה', לעומת 'כובע'', היא תפיסה פנימית עמוקה שלי על עצמי. היא נרכשת ומולבשת מגיל צעיר כמענה הישרדותי, או כתוצאה מחוויה (בדרך כלל שלילית), שהופכת להיות חלק מאישיותי.

"איני ראוי לאהבה", היא מסכה שיכולה להחזיק לאורך ימים ושנים, ובאופן מפתיע לא תמיד מודעת. לפעמים אנחנו לא מבינים כמה אנרגיה נדרשת מאיתנו כדי לתחזק אותה. עטיית מסכה במשך זמן ארוך, היא מעייפת ושוחקת מנטלית, וכתוצאה ממנה אנו כלל לא מופיעים בעולם כמי שאנחנו באמת.

הדברים מתחדדים יותר בתקופת הדייטים, שכן מדובר בתהליך הדורש התבוננות פנימית: יש זוג עיניים נוסף שבוחן ומאמת אותי מול המסכה שאני עוטה.

יש פתרון: תחליפו תפקידים!

תהפכו את המסכה לכובע. מה זה אומר? להכיר בכך שיש בנו חלקים לא כל כך חיוביים, להכיל ולחבק אותם. לקבל באופן המלא ביותר האפשרי, את החסרונות - ובכך לקלף את המסכה. הרי כובע הוא זמני, תחום בזמן ובמקום - וברגע שאבין שהמסכה היתה נכונה פעם, והיום כבר לא רלוונטית - הרי שאוכל להיפטר ממנה. להפוך התנהגות שעד היום היתה אוטומטית, להחלטה מתוך בחירה.

הפינה השלישית והחשובה ביותר: בחירה

כאן נכנסת הבחירה, והיא המרכיב השלישי והחשוב ביותר: מה אני רוצה להיות? מה נכון לי היום? מה ישרת אותי ברמה הגבוהה ביותר? אלו שאלות שכדאי לענות לא מתוך אירועים שתהפוכות החיים קבעו עבורי בעבר, אלא מה נכון לי מעכשיו והלאה?

אפשרות נוספת שניתן לבדוק היא מה הייתי רוצה לקבל אז, בזמנו, כדי להרגיש אחרת? והאם היום, אוכל לאפשר לעצמי את החוסן הזה?

כך בעדינות מרבית, נקלף את המסכות שבנו, ונצא לחירות אישית. נחליף כובעים לפי צורך המקום, הזמן, והבחירה הנכונה ביותר עבורינו.

בימים אלו פרויקט 252 חוגג שנתיים בשבוע פעילות לפנויים פנויות. אתגר וואטסאפ, הדרכות, משימות ומתנות. ביום רביעי 13.7 יתקיים כנס חגיגי ענק למחפשי זוגיות בקפה אביחיל ובשידור חי בזום.

לחצו כאן להרשמה מהירה - ללא עלות >>