רוב הפנויים והפנויות יודעים לומר מדוע הם לבד. אמונות מגבילות, סיפורים לא פשוטים, התמודדויות, קשיים - כל אלו מהווים מכלול של סיבות לחוסר הצלחה במציאת בן זוג.

'כל האנשים הטובים כבר התחתנו'; 'אין בחורים שיודעים להקשיב' או 'בחורות מתעניינות רק בעצמן' - הם רק חלק מהמשפטים שאפשר לשמוע בשעות קשות, אבל בסתר הלב, האמת ידועה: הסיבה העיקרית המונעת מרווקים ומרווקות מלעשות את הצעד המשמעותי, היא הפחד ממחויבות.

פרויקט 252 חוגג שנתיים בשבוע פעילות למחפשי זוגיות>>

איזה פחד…?!

כולנו מכירים את התחושה הזו: אנחנו אנשים בוגרים, מכירים את עצמנו, יודעים מה אנחנו רוצים ומה הכיוון שלנו - ופתאום אנחנו מתבקשים להפקיד את המפתח לאושר שלנו בידי מישהו אחר. זו תחושה מרתיעה שכדאי להתעמת איתה. השאלות שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו הן, האם באמת החופש שלנו עומד בסכנה? האם חיי הנישואין ידרשו מאיתנו משימות שאנחנו לא מסוגלים לעמוד בהן? ולפי מה אנחנו מדמיינים מצבים כאלה?

זו לא האמת לאמיתה

בעומק הדברים, המניע הפנימי לפחד, הוא הזוגיות שראינו בבית ההורים. אך לפני שנרוץ להסיק מסקנות, נאמר מיד שהדברים נכונים לשני הצדדים: הן במערכת זוגית נפלאה, והן להיפך. איך זה יכול להיות? נסביר.

הזוגיות שכל אחד מאיתנו ראה אצל הוריו, היא המשפיעה ביותר מכל מערכות היחסים האחרות שנראה מסביב. לכן היא פועלת לשני הכיוונים: מי שהוריו הם 'זוג יונים', מרבים שלום ואוהבים - בהחלט יכול להיות בסכנה של בררנות יתר. הרי ברור שאנחנו מאחלים לעצמנו זוגיות כזאת, נכון?

אבל זהירות! ההורים נשואים למעלה מ-20 שנה (לפעמים הרבה יותר), והם עברו מה שעברו כדי להגיע להצלחה כזו, גם לפני שנולדנו. זוגיות היא לעולם נבנית, בתהליך ארוך של ויתור, סליחה, הכלה, הקשבה ועוד.

מצד שני

אם ראינו בבית ההורים זוגיות מורכבת עד כדי לא-נעימה, הרי שהפחד שלנו מזוגיות הוא לכאורה מוצדק ואפילו קיומי.

המצפן הפנימי שלכם

על מנת להתקדם שלב נוסף לקראת מציאת זוגיות, כדאי לעצור את שגרת החיים, לשבת עם עצמכם בשקט, ולנסות להבין היכן אתם באמת נמצאים: מה מפחיד אתכם, מה מניע אתכם, מהן החששות שיש בראשכם? את כל התשובות האלו תתנו רק לעצמכם, אתם לא חייבים לתת דין וחשבון לאף אחד.

רק אחרי שנבין מה באמת חוסם אותנו מבפנים, נוכל להימנע מטעויות ומאכזבות חוזרות ונשנות. נוכל לומר "לא" לטיפוסים שחוזרים על עצמם בפגישות שלנו, אבל הם לא באמת מה שמתאים לנו. נוכל להשתחרר מהפחדים, למצוא את הדרך לדמיין מציאות טובה ויקרה, ולמצוא בקלות רבה יותר את הזוגיות הנכונה.

הכל עניין של תקשורת זוגית?

בואו נאמר את האמת: 95% מהגברים והנשים יכולים להסתדר ביחד - אם יהיו להם כלים נכונים של תקשורת בונה. זה נתון שמעורר תהיות, אמנם, אבל הוא אמיתי. זוגיות טובה היא מתנה שנבנית במשך שנים, במאמץ משותף ובכוח רצון מתמיד, ולעולם לא תקרה מאיליה. היא גם מביאה עמה אושר, שמחה ושייכות.

תכלס', מה צריך לעשות כדי לזכות לזה?

השלב הראשוני הוא לנצח את הפחד, להבין את הרתיעה שיש בתוכי ולהתחיל להתווכח איתם. כשאדע מה מניע אותי להימשך לטיפוסים לא מתאימים, או מדוע הצעות רלוונטיות נפסלות על ידי - אוכל לעצור את זה בזמן, ולהתקדם נכון יותר.

השלב השני הוא להשקיע כדי לפתח ולהעצים את הסיכוי לזוגיות. גם אם ההתחלה לא מושלמת, לא לוותר מהר מידי.

הפתרון: להתרכז בעיקר

זו הסיבה שאני ממליץ לשים את הפוקוס על הדברים המהותיים בחיפוש בן / בת הזוג. לעזוב שיקולים חיצוניים ולהתרכז בדגש העיקרי: את מי אני רוצה לשותפות האולטימטיבית, לשנים רבות קדימה? מי יהיה זה שיגלה אחריות זוגית, הקשבה ונכונות לשיפורים? עם מי באמת ארגיש נעימות גם במצבים מאתגרים?

זה מה שבאמת יחזיק את הזוגיות, ולא כל הבדיקות שנהוג לעשות לפני. הרי במהלך 80 שנה, אף אחד מאיתנו לא נשאר אותו דבר.

שימו לב לנתונים החשובים ביותר, עשו הכל כדי להניח את הפחדים בצד ולהאמין בכוחכם לפרוח ולשגשג בזוגיות נהדרת, שהאהבה בה רק תלך ותגדל.

פרויקט 252 חוגג יום הולדת שנתיים בשבוע פעילות מיוחד לפנויים פנויות. בין התאריכים 10.7 ועד 13.7. ביום רביעי 13.7 יתקיים כנס חגיגי בקפה אביחיל בירושלים ובשידור חי בזום. בהשתתפות נבחרת המאמנים של פרויקט 252.

לחצו כאן להרשמה - ללא עלות >>